گفتگو با سارا همتی رتبه 1 کنکور تجربی 94

– آیا فکر میکردید رتبه یک کشور بشید؟!

توی آزمون‌ها آزمایشی معمولا یک میشدم ولی مطمئن نبودم تنها احتمال میدادم

– میانگین مطالعه روزانه چقدر بوده؟

مثلا تا بهمن‌ماه که ما مدرسه داشتیم هم بعضی کلاسای بیرون رو می‌رفتم، ساعت پایانی 23:30 بود بنابراین حدود 5 الی 7 ساعت می‌خوندم ولی بعدش 14 ساعت تا روز کنکور.

– روی چه برنامه‌ای درس می‌خوندی؟ آیا برنامه آزمون‌های آزمایشی یا خودت برنامه می‌ریختی؟

درسایی که خودم می‌خواستم بخونم رو طبق برنامه‌ی کاربردی قلم‌چی می‌خوندم.

– آیا کلاس‌هایی که می‌رفتی تداخلی با این برنامه نداشت؟

معمولا نه، ولی سعی می‌کردم در کنار برنامه‌ خودم بخونم در نهایت اگه کلاسی تداخل داشت مجبور شدم دیگه شرکت نکنم.

– میانگین ترازت در قلمچی؟ آیا آزمونی هم غیبت داشتی؟

8467 – نه غیبت نداشتم

– تو در آزمون‌های ما از اول تا آخرش شرکت کردی، دلیل شرکت در همه‌ی آزمون‌ها ما چی بود؟ و کلا نظرت ؟

زیست امسال، یک تعداد سوالا تکراری بود که در سوالات معلمان مدرسه و امثالهم میشد خوب یاد گرفت، یک تعداد هم خارج از کتاب بود که فقط با آزمون بیشتر میشد بهشون مسلط شد.

– تو خودت آزمون‌های مختلف و کتاب‌های تست زیادی حل کردی، نظرت در مورد کیفیت سوالای ما؟

سوالای موجود خیلیاشون الگوی تکراری دارن، ولی سوالات شما، جدید و  نحوه‌ی پاسخگویی بهشون متفاوت بود پس واقعا بهتره برا اینکه نکته‌ای جا نیفته همه‌ی آزمون‌های شما رو امتحان داد.

– نظرت در مورد مشاوره چیه؟ آیا در شهر شما هم مشاورا این ترفند رو دارن که برای جذب شاگرد بیشتر به دروغ بگن فلانی رتبه تک کنکور شاگرد من بوده؟! خودت مشاور داشتی اصلا؟

من مشاور ندارم و کلا هم اعتقادی ندارم به مشاور. ترجیح میدادم خودم در لحظه طبق صلاح دید خودم هر درسی روکه می‌خوام بخونم و اون لحظه رو مشاور نمی‌تونه تشخیص بده، این‌که حس و حال من چیه. البته کسانی بودن که به دروغ میگفتن از من 15 میلیون پول دریافت کردن و بم مشاوره میدن!! ولی خب من فقط جوابشون رو نمی‌دادم!

– حرفتو قبول دارم اما یک سری دانش‌آموزان هستن واقعا نیاز دارن، یعنی بدون وجود یک مشاور و کسی که براشون برنامه ریزی کنه نمی‌تونن درس بخونن، اما حالا اگه کسی بخواد مشاور داشته باید چه ویژگی داشته باشد؟ مثلا برای کنکور تجربی، مشاوری که هیچ مدرک تحصیلی نداره یا فوق مدرکش لسانس و دیپلم هست و  مثلا تا حالا زیست نخونده می‌تونه به کس دیگه‌ای مشاوره بده؟! اینکه به تجربه‌ی اون آدم بیشتر بستگی داره یا کسی که خودش این مسیر رو رفته و کنکور  داده و رتبه‌ی خوبی آورده؟

در ابتدا باید بگم هر کسی روش خودشو داره و شاید برنامه‌ی یک نفر دیگه به‌دردش نخوره اما کاری که مشاور می‌تونه خوب انجام بده به درس خوندن دانش‌آموز نظم بده ، بنابراین فرد مشاور باید خودش قبلا این نظم رو داشته باشه زمان کنکور و یک مدرک تحصیلی هم  داشته باشه و مسلما باید مشاور هم راه دانش‌آموزی که میخواد درون راه بهش مشاوره بده رو رفته باشه.

– استادی هست تو شهرتون که بخوای ازش تشکر کنی؟

همه‌ی دبیران بطور کلی. نمی‌تونم اسم میارم می‌ترسم اسم کسی رو جا بندازم.

– کتاب‌های کمک درسی که بیشتر برات مفید بودن و دوس داری به بچه‌ها معرفی کنی چیا هستن؟

اکثرا گاج بودن اما تمام دروس عمومی رو گاج داشتم ، برای زیست گاج نقره‌ای بهتر از بقیه‌ی کتاب‌های جامع بود.  برای ریاضی، کتاب جامع مهر و ماه و برای شیمی فقط مبتکران. فیزیک انرژی اتمی که معمولا سوالاش سخت‌تر هست، امسال برای فیزیک خیلی به من کمک کرد چون فیزیک برخلاف سال‌های گذشته سخت شده بود.

– صحبت آخر؟

برای این‌که بخوان موفق بشن باید حتما ساعت مطالعه‌ بالا و پشتکار داشته باشن. از لحاظ روحی هم به نظرم مسیر مهمتر از هدفه. واسه همین راجع به رتبه و رشته هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم یا اگه کسی هم می‌پرسید می‌گفتم نظری ندارم.

 همین‌جا هم جلوی بچه‌ها ازتون قول می‌گیرم که در ماه‌های آتی که همایشی تو شیراز هست حتما تشریف بیارید!!

دیدگاه کاربران

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

مطالب مشابه

مصاحبه احسان روح بخش رتبه ۹۸ منطقه ۱ کنکور تجربی ۱۴۰۰

برای مشاهده کامل کلیک کنید…

مصاحبه امیرحسین حسن نژاد رتبه ۴۳ منطقه ۲ کنکور تجربی ۱۴۰۰

برای مشاهده کامل کلیک کنید…

مصاحبه عبدالله احمدی رتبه ۴۴ منطقه ۳ کنکور تجربی ۱۴۰۰

برای مشاهده کامل کلیک کنید…

مصاحبه عرفان شادکام رتبه ۱۰ منطقه ۱ کنکور تجربی ۱۴۰۰

برای مشاهده کامل کلیک کنید…

ثبت‌نام شما با موفقیت انجام شد!

در روزهای نهم، دهم و یازدهم تیر می‌توانید با شماره تماسی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید از طریق سایت Biomaze.tv در همایش شرکت کنید.