نحوه مطالعه دروس در چهارماه آخر کنکور

اندک اندک وارد مهم ترین بازه ماراتن یکساله کنکور می شویم. اگر کنکور را به سه بازه چهارماهه تقسیم کنیم، مهم ترین آن ها آخرین بازه است، این بازه دقیقاً همان نقشی را در موفقیت شما دارد که شب های امتحان دارد. در زیر به راهنمایی خلاصه واری در مطالعه درس ها در این بازه می پردازیم:


زیست شناسی: با توجه حجم زیاد کتاب درسی توصیه می کنیم فراتر از آزمون ها پیش بروید و هرچه سریع تر کتاب درسی را تمام کنید. اگر کتاب درسی را به اتمام رسانده اید، برای دوره، اولویت را به فصل هایی اختصاص دهید که سال های گذشته تعداد سوال بیشتری را به خود اختصاص داده اند و شما در آنها مهارت بیشتری دارید. سعی کنید برای درس زیست شناسی حتماً قبل از دوره با تست، کتاب را بخوانید، سپس به زدن تست بپردازید. دقت کنید در این بازه سعی کنید بیشتر از تست هایی که ترکیبی از چند فصل هستند استفاده کنید تا قدرت تجزیه و تحلیل متن کتاب درسی را افزایش دهید.


شیمی: در این بازه سعی کنید توانایی حل مساله خود را ارتقا دهید، هرچه تست بیشتری تمرین کنید، شانس بیشتری در پاسخ گویی به سوالات خواهید داشت.


ریاضی و فیزیک: سعی کنید در این بازه شروع به جمع آوری فرمول ها بکنید یا از کتاب هایی که فرمول ها را جمع آوری کرده اند استفاده کنید. بعضی از فصل ها (تابع، حد، مشتق، آمار و احتمال) را اصلا نباید از دست داد، پس اگر در این فصول مشکلی دارید به طور اختصاصی به حل مسائل این فصل ها بپردازید. بهترین راه دوره فصل هایی از ریاضی که در آنها تسلط دارید، استفاده از تست های نشان دار خود شما می باشد.


ادبیات: همانطور که قبلا اشاره کرده بودیم، بهترین روش مطالعه درس ادبیات، مطالعه مبحثی آن است. پس اگر تا الان به مطالعه مبحثی پرداخته اید، توصیه می کنیم هفته ای یک آزمون از آزمون های سایر رشته مثلاً رشته ریاضی حل کنید، این کار باعث شناخت نقاط ضعف و قوت شما می شود و سپس به طور اختصاصی به حل آن مشکل در نقاط ضعف خود بپردازید (مثلاً اشکال در آرایه ایهام است و به طور اختصاصی مشکل آرایه ایهام را حل کنید.)


معارف: همانطور که می دانید در درس معارف متن کتاب درسی بسیار حائز اهمیت است، سعی کنید مطابق با آزمون های خود به مرور متن درس ها بپردازید.


زبان انگلیسی: همانطور که قبلا نحوه مطالعه آن را توضیح دادیم، در این بازه زمانی تمرکز بیشتری روی کلوز تست و ریدینگ بگذارید تا این دو شکل مختلف سوالات را با توانایی بیشتری پاسخ بگویید.


زبان عربی: حتی اگر تا الان هیچ تلاشی برای تقویت درس عربی خود انجام نداده اید، این بازه زمانی می تواند درصد عربی شما در کنکور را به بالای حتی ۸۰ درصد برساند، پس همانطور ک توضیح داده ایم، به مطالعه درس عربی بپردازید.


همانطور که در ابتدای متن گفته شد، این بازه زمانی می تواند شانس شما را برای کسب صندلی دلخواهتان در دانشگاه مورد نظر چندین برابر کند.


“اون کسی شو که همه رو متعجب میکنه ...”نگارنده: محمد طاهر علعلی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است