چگونه با نتایج نامطلوب در آزمون های آزمایشی کنار بیاییم؟

هرچقدر به کنکور نزدیک تر می شویم، نتایجی که از آزمون ها می گیریم تاثیر عمیق تری در روحیه ی درس خواندن و همچنین برنامه ریزی ما دارد؛ چه مثبت و چه منفی، این اثرات نباید در روند پیوسته ی مطالعه، خللی وارد کند و باعث از دست دادن روحیه و یا امیدواری بیش از حد و دست از کار کشیدن شود.


حالت اول این است که امتحان را به خوبی پشت سر بگذاریم و نتیجه ی قابل قبولی به دست آوریم. در این حالت عده ای ممکن است دست از تلاش بیشتر بکشند و با خود بگویند که دیگر بر دروس گذشته تسلط کامل دارند و نیازی به مرور نیست. اعتماد به نفس در دوران کنکور بسیار حائز اهمیت است و نیروی محرک محسوب می شود ولی اگر بیش از حد به دانسته های خود اطمینان کنیم، ممکن است ایراداتی که وجود دارند، هرچند کوچک، نادیده بگیریم. بنابراین نتیجه ی خوب در آزمون بسیار عالی و خوشحال کننده است ولی نباید دست از کار کشید و تلاش خود را متوقف کرد، بلکه باید از ثمربخشی تلاش های خود دلگرم شده و به تلاش بیشتر، ادامه داد.


حالت دوم این است که آزمون را آن جور که انتظار می رفت، مطلوب نداده باشیم. در این صورت، خصوصاً در آزمون های نزدیک به کنکور، ممکن است یک حالت ناامیدی و از دست دادن روحیه در ما ایجاد شود. این مسئله امری طبیعی است ولی نباید منجر به این شود که ما دست از کار بکشیم و با خود بگوییم که دیگر همه چیز برای امسال تمام شده و باید به سال بعد امید بست! این فکری اشتباه و بسیار مخرب است؛ در سال کنکور به هیچ وجه نباید در هیچ برهه ای دست از تلاش کشید. هدف اصلی آزمون دادن، شناخت ایرادات و اشکالات درس خواندن و اصلاح آن هاست. اگر بعد از هر آزمون، نتایج را تحلیل کنیم و ایرادات را مشخص کرده و در نحوه ی درس خواندنمان تاثیر دهیم، می توانیم از شکست در یک آزمون، موفقیت برای آزمون های بعدی بسازیم. حتی اشکال در آخرین آزمون قبل از کنکور هم می تواند به ما کمک کند که در کنکور، که امتحان اصلی و هدف نهایی است، آن اشکال را تکرار نکنیم.


حرف آخر این که نه به خود مغرور شویم و نه از خود ناامید؛ از اشکالات نترسیم و از آن ها درس بگیریم و از موفقیت ها دلگرم شده و به درست بودن مسیر خود مطمئن گردیم.
موفقیت، امری اجتناب ناپذیر برای همه ی دانش آموزان تلاشگر است.


محمدرضا یوسفی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است