ترس از شکست - کاهش انگیزه - نوسان آموزشی

یکی از اصلی ترین معضلات داوطلبان در این بخش از سال مواجه شدن با حس ناامیدی و رخوت است و عدم بالانس تراز و رتبه فرد در آزمون ها خود شاهدی بر این مدعا است.


علل: 

1) سال هاست که برنامه ی آموزشی اکثر مدارس به نحوی نوشته می شود که پرونده آموزش دانش آموزان تا انتهای اسفندماه بسته شود. لذا حجم انبوهی از مطالب در این برهه از سال به داوطلب تدریس می شود که غالباً ارتباطی با بودجه بندی آزمون های آزمایشی ندارد و داوطلبان را در دوراهی قرار می دهد (مدرسه یا آزمون؟!).

راه حل: اگر شرایط فوق را دارید، چاره ندارید مگر افزایش ساعت مطالعه. انتخاب هر یک از دو راه بالا به تنهایی، شما را رستگار نخواهد کرد. پیگیری مدرسه درمورد تدریس پیش 2 لازم و سنجش و تثبیت آموخته های قبلی در آزمون ها لازم تر است.


2) طی کردن چندین ماه مطالعه مستمر کنکوری تا این لحظه از سال و شمارش روزهای باقی مانده تا کنکور، نا خودآگاه حس شک به آموخته ها و ترس از شکست را به انسان القاء می کند. تجربه شخصی بنده و دانش آموزانم گواهی بر فراگیری این حالات در بین داوطلبان می دهد.

راه حل: مشاور انگیزشی خود باشید.


هر چه به انتهای کار نزدیک می شویم، دیگر دلایلی مثل: "درس بخونم تا دکتر بشم و پول پارو کنم!" یا "درس بخونم تا مثل فلانی بهم احترام بزارن" دیگر کارساز نخواهند بود.


رفیق! به خاطر عمری که صرف کنکور کردی، تلاش کن. همه ی هزینه ای که صرف درس خوندن کردی بر میگرده ولی عمر و وقتت چی؟!


میدونی بازنده کیه؟
بازنده قطعاً کسی نیست که از اول هیچ تلاشی توی این راه نکرده!
بازنده کسیه که عمر و نیروی جوونی خودش رو صرف کَندن معدن الماس می کنه ولی درست لحظه ای که نیم متر تا مخزن الماس داره، ناامید میشه و راه رو برای نفر پشت سرش باز میکنه تا ازش سبقت بگیره!


هر لحظه که اون حس رو احساس کردی، به خودت بگو به حرمت عمری که تا الان سر این ماجرا سرمایه گزاری کردم، تا آخرش ادامه میدم...


علیرضا سرداری پور (دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران)

بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است