روش مطالعه ی دین و زندگی

در بین دروس عمومی کنکور سراسری، درس دین و زندگی ویژگی خاصی دارد که دروس دیگر دارای آن نمی باشند. این درس علی رغم نظر عموم کنکوری ها که از آن به عنوان درسی سخت و نامفهوم یاد می کنند، درسی ساده و روان است به شرطی که روش صحیح و کنکوری مطالعه آن را بلد باشیم. دین و زندگی همانقدر که می تواند درسی سخت و غیرقابل فهم باشد و در آزمون ها نقطه ی ضعف و عامل کاهش تراز قلمداد شود، همانقدر هم می تواند نقطه ی قوت و عامل افزایش تراز به حساب بیاید به شرط استفاده از روش مطالعه ی صحیح.


در ابتدا انواع سوالات دین و زندگی را در کنکور سراسری بررسی کرده سپس به توضیح روش مطالعه می پردازیم.
انواع سوالات دین و زندگی:
1- آیات و پیام آن ها
2- متن اصلی درس ها
3- سوالات ترکیبی(ترکیب دو بخش بالا)


حال به روش مطالعه می پردازیم که چگونه می توان این سوالات را سر جلسه آزمون حل کرد.


با بررسی سوالات کنکورهای سراسری سال های اخیر مشاهده می کنیم که بعضاً سوال هایی مطرح شده اند که فقط و فقط در صورت حفظ بودن آیات کتاب، دانش آموز قادر به پاسخگویی می باشد. در نتیجه اولین نکته در روش مطالعه صحیح، حفظ کردن آیات کتاب است به همراه معانی آنها. شاید در نگاه اول حفظ کردن این حجم از آیه کار دشواری به نظر برسد اما اگر به صورت درس به درس و مطابق با برنامه آزمون های آزمایشی جلو برویم و آیات را حفظ کنیم، تا دوران جمع بندی یا حتی قبل از آن همه آیات را به همراه معانی آنها حفظ خواهیم شد.

دومین نکته رسیدن به توانایی تحلیل آیات است، به این معنی که خود بتوانیم آیات را برای خودمان تحلیل کنیم و نکاتش را پیدا کنیم که در این صورت نیازی به حفظ کردن حجم زیاد پیام آیاتی که توسط کتب کمک درسی مطرح می شود، نیست. حفظ کردن آیات به همراه معانی خود کمک بزرگی برای پیشروی در این مسیر است.

نکته سوم مطالعه ی دقیق متن اصلی دروس است، به این معنا که کلمات کلیدی را حتما باید پیدا کنید و بدانید که این کلمه کلیدی در توضیح کدام مفهموم یا ذیل کدام سرفصل به کار رفته است.


نکته ی بسیار مهم آن که انجام نکات بالا حتماً باید توأم با تست زدن(کتب کمک درسی) به صورت منظم و به تعداد کافی، به همراه تحلیل دقیق سوالات آزمون های آزمایشی و آشنا شدن هر چه بیشتر با سبک سوالات این درس باشد.


با انجام دادن نکاتی که بیان شد، شما خواهید توانست تست های دین و زندگی را در زمانی بسیار کمتر از زمان مقرر حل کرده در حالیکه از پاسخ حود مطمئن هستید. این زمان ذخیره شده در این درس باعث افزایش تراز کل عمومی خواهد شد.


نگارنده: سجاد صفي خاني (دانشجو پزشكي شيراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است