پازل مانند مطالعه کنید و از تست های آموزشی استفاده کنید

حتماً پس از مطالعه مبحث مورد نظر خود تست آموزشی (حتی به مقدار کم) بزنید تا آموزش شما کامل شود. هدف از تست زنی آموزشی، سنجش اطلاعات شما نیست و این شیوه تست زنی، تکمیل کننده آموزش شما می باشد.


مطالب را به صورت چیدن پازل مطالعه کنید. ابتدا در ذهنتان چارچوبی از مطالب را بسازید و سپس تکه تکه نکات جا مانده را تکمیل کنید. منتظر نمانید که به تسلط کامل برسید تا بعد از آن به سراغ تست بروید! این زمان هیچ گاه نمیرسد!!!! بخشی از آموزش تان را با تست آموزشی تکمیل کنید.


تست های آموزشی را با تست های سنجشی و زمان دار اشتباه نگیرید.
هدف از تست های آموزشی صرفاً تکمیل مرحله یادگیری و برجسته کردن نکات مهم و پرتکرار مبحث مورد مطالعه و دست یافتن به ریزنکات آن است.


تست های آموزشی دقیقاً به هنگام درس خواندن زده می شود. با این کار به چند هدف می رسیم:
1.یکسری نکاتی که درمتن کتاب بودند ولی به آنها بی توجه بودید، برایتان آشکار می شود. در واقع اگر موقعی که می خواندید نکته ای را اشتباه فهمیدید، حل این تست ها باعث میشود به اشتباهتان پی ببرید (در واقع وقتی که پاسخ نامه تست را می خوانید)


2.می فهمید طراح از این مبحث چطور تست طرح می کند و در واقع نکات تست خیز این قسمت چیست.


این تست ها تکمیل کننده مطالعه به حساب می آیند و جزئی از مطالعه ما هستند، یعنی در هر مطالعاتی باید قسمتی از وقت مطالعه به حل این تست ها اختصاص داده شود، پس بعد از حل این تست ها به هیچ عنوان درصد نمی گیرید، زمان نمی گیرید و اگر اشتباه حل کردید و غلط داشتید، هیچ نگرانی نیست چون هدف این تست ها همین است که اشتباهات مطالعاتی را پیدا کند.


هدف دیگر این تست ها تکمیل مطالعه است، پس هر موقع احساس کردید مطلب را یاد گرفتید، تست آموزشی را تمام می کنید. اما توجه کنید که تست آموزشی هیچ وقت نمی تواند جایگزینی برای مطالعه ی عمقی و مفهومی باشد، پس کسی که بعد از مطالعه، هر چه تست آموزشی می زند، باز هم غلط هایش زیاد است، بداند که مرحله اول مطالعه اش ناقص بوده و خوب نخوانده.


نکته مهمی که در مورد تست های آموزشی هست، این است که این تست ها را باید جدا جدا بررسی کنید، یعنی هر تست را که زدید، بلافاصله پاسخ نامه را ببینید و بخوانید و همه ی گزینه ها را بررسی کنید (چه سوالی که غلط حل کردید، چه درست)


در این مرحله از کتاب هایی استفاده کنید که طبقه بندی منظم تری دارند تا ذهن شما نیز چیدمان درست مطالب را بیاموزد، به این ترتیب در کمترین زمان ممکن شما می توانید مطالبی را که آموخته اید بازیابی کنید.


در حل تست های آموزشی سعی کنید ایده و روش حل تست ها را بیاموزید و قدم به قدم به ذهن طراح سوالات نزدیک تر شوید.


برای موفقیت منتظر نمانید، به سمتش با تمام قدرت حرکت کنید. 
قوی باشید


نگارنده: المیرا معین (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است