خودتان را برای سخت ترین کنکور ممکن آماده کنید

اتفاقی که در سالیان اخیر در عرصه ی کنکور سراسری رخ داده، ایجاد موسسه هایی است که با ارائه ی سوالات آسان کنکور های سال های قبل و حل آنها با تکنیک های کلیشه ای و فاقد ارزش ادعا می کنند که شما در کنکور امسال نیز به همین سبک سوالات مواجه خواهید شد و با غیراستاندارد خواندن سوالات و آزمون های حاوی سوالات چالشی، دانش آموزان را گمراه می کنند.


ولی زهی خیال باطل، با کمی بررسی عالمانه روی سوالات کنکور تجربی در سال های اخیر مشخص می شود که طراحان و مسئولان برگزاری کنکور به عنصر غافلگیری داوطلبان در سر جلسه کنکور بسیار اعتقاد دارند. مثلا:

  • از کنکوری های سال 94 درمورد سطح زیست و شیمی شان بپرسید.
  • از کنکوری های سال 96 درمورد سطح زبان و فیزیک شان بپرسید.
  • از کنکوری های سال 97 در مورد سطح دینی و شیمی شان بپرسید.

در هریک از این سال ها در دروس ذکر شده، تحول زیادی ایجاد شد و داوطلبانی که با توجه به سطح سوالات این دروس در سال های قبل خود را برای کنکورشان آماده کرده بودند را با چالشی جدی مواجه کرد...


دلیل هم مشخص است. با تجمع گسترده داوطلبان در رشته ی تجربی و افزایش سال به سال سطح علمی داوطلبان، غربال کردن داوطلبان با سوالات روتین سالیان دور، ممکن نیست و از طرفی افزایش سطح علمی همه ی دروس نیز با توجه به ثابت بودن زمان کلی آزمون ممکن نیست. در نتیجه سازمان سنجش به صورت رندم هر سال در برخی دروس دانش آموزان را با سوالاتی جدید و ایده دار به چالش می کشد.


راه کار:
✅ در طول سال از زور آزمایی با سوالات چالشیِ مثبت نهراسید.


✅ در دروس اختصاصی حداقل دو منبع تهیه کنید: یک کتاب جامع آموزشی و یک کتاب ترجیحاً آزمون که سطح بالاتری از سوالات را شامل شود. حتماً هنگام استفاده از کتاب دوم، خودتان را در مضیقه ی وقت قرار دهید تا سرعت عملتان نیز بهبود یابد.


✅ در ابتدای کار از ناتوانی در حل سوالات چالشی ناامید نشوید. رمز موفقیت تلاش و پشتکار است.


✅ از طرفی به سوالات غیر استاندارد که صرفاً بیش از حد وقتگیر هستند اعتنایی نکنید. (برای تعیین مرز سوال چالشیِ مثبت و منفی، دبیر و مشاور با دانش می تواند به شما کمک کند)


✅ دست از حفظ کردن فرمول ها و تیپ سوالات کلیشه ای و کم کاربرد بردارید.


✅ کیفیت تست زنی را فدای کمیت نکنید (اگرچه هر دوی آن ها برای موفقیت در کنکور واجب هستند)


✅ یادتان باشد که قرار نیست طراح کنکور به خاطر اینکه شما در مبحثی خاص ایراد دارید، از آن مبحث سوال ندهد. شما باید برای هر تیپ سوالی آماده باشید.


✅ دقت کنید که هدف شما از تست زنی در طول سال این نباشد که "ان شاء الله این سوال عیناً در کنکور بیاید" بلکه شما با زورآزمایی با سوالات جدید و ایده دار خلاقیت ذهن تان در ارائه سریع تر راه حل این دسته از سوالات در سر جلسه کنکور را افزایش خواهید داد. سوالاتی که قطعاً شما نیز امسال در کنکور با آن ها مواجه می شوید.نگارنده: علیرضا سرداری پور (دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران)

بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
دالی
1398/4/22 19:9:8
سلام میخوام بدونم کتابهای موسسه ها خوب هستن؟
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است