بررسی آزمون

اول از همه توجه به این نکته ضروری ست که شرکت در آزمون های شبیه ساز کنکور برای موفقیت در این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل اکثر شرکت کنندگان آزمون سراسری در طی سال در این آزمون ها شرکت می کنند تا به نوعی میزان یادگیری خود را محک زده و وضعیت درسی خود را نسبت به بقیه بسنجند. اما نکته ای که شاید برخی ها از آن غافل می شوند این است که کار اصلی درست بعد از آزمون شروع می شود. یعنی جایی که دانش آموز باید با دقت تمام سؤالات و پاسخ نامه را بررسی کند و علت خطاهای خود را پیدا کند.


در مرحله اول بهتر است که یک بار به طور کلی سؤالات را با پاسخنامه کلیدی بررسی کند و درصدهای خود را در هر درس به دست بیاورد. بعد از آن باید سؤالات هر درس را به طور جداگانه و با صرف وقت بیشتر مورد مطالعه قرار دهد. این بررسی دقیق ممکن است یک هفته و یا بیشتر طول بکشد؛ به این صورت که هر روز حدود ۱ ساعت از وقت خود را به آن اختصاص دهد. در حین بررسی بهتر است نکات جالب و یا جدیدی را که می بیند در یک دفتر جداگانه یادداشت کند و یا نکات را روی پاسخنامه تشریحی هایلایت کند. در دوران جمع بندی آن نکات را می تواند مرور کند.


برای مثال می تواند برای دروس ریاضی و فیزیک فرمول های مهم و یا جملات کلیدی کتاب درسی که در تست ها زیاد استفاده می شوند را یادداشت کند. برای درس دین و زندگی پیام آیات مهم و یا کلمات و عبارات مهم متن کتاب درسی را می تواند بنویسد. در درس زبان انگلیسی یادداشت کلمات جدید و معانی آن ها می تواند به یادگیری کمک کند. همچنین در درس زیست شناسی که از اهمیت بالایی برخوردار است، می تواند نکات تستی مهم را یادداشت نماید. این دفتر بعد هر آزمون کامل تر شده و همانطور که گفته شد می تواند به منبع خوبی برای جمع بندی در پایان سال تبدیل شود.


کار دیگری که می توان انجام داد این است که بعد هر آزمون لیستی از خطاها و بی دقتی هایی که داشته ایم را تهیه کنیم و سعی کنیم در آزمون بعد آن خطاها را اصلا تکرار نکنیم یا به حداقل کاهش دهیم. خطاهایی مثل اشتباه محاسباتی، اشتباه وارد کردن گزینه در پاسخ نامه، بد خواندن سؤال و اشتباهاتی از این قبیل. اگر دانش آموز تلاش کند که در هر آزمون تعداد بی دقتی هایش را کاهش دهد، در انتها و بعد از چندین آزمون خطاهایش کاهش چشمگیری خواهد داشت.نگارنده: صبا کتابی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است