آمادگی برای آزمون جمع‌بندی ترم یک دوازدهم

همانطور که می دانید در سه هفته آینده فرجه ای حیاتی و حساس یا به عبارتی دوره‌ای طلایی برای جمع‌بندی مباحث ترم اول دوازدهم پیش رو دارید؛ در این مقاله سعی می‌شود به نکاتی برای آمادگی در آزمون پیش رو پرداخته شود.


بزرگترین اشتباهی که اکثر دانش‌آموزان در این دوران ممکن است مرتکب شوند، خواندن دروس به صورتی حجمی است؛ یعنی به دلیل همزمانی آزمون جمع‌بندی با امتحانات ترم اول بچه‌ها هر درس را در فرجه همان امتحان می‌خوانند و سپس به سراغ درس بعدی میروند. (۴ روز ریاضی، ۵ روز شیمی، ۶ روز زیست و...) باید گفت که این روش اگر چه برای امتحانات ترم روش قابل‌قبولی است؛ اما باعث می شود تسلط داوطلب بر روی دروسی که در اوایل فرجه خوانده شده و دیگر تکرار نشده به شدت کاهش یابد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که در برنامه خود مانند سابق دو آیتم استمرار و تکرار را لحاظ کنید و هر روز خود را به چند درس اختصاص دهید (ترجیحاً زیست و شیمی هر روز، هر کدام حداقل ۲ ساعت خوانده شوند.)


اشتباه دیگری که تعداد کثیری از دانش‌آموزان مرتکب می شوند خواندن تشریحی محض به دلیل همزمانی با امتحانات ترم است. پیشنهاد می کنم که مطالب را تستی بخوانید و جهت آمادگی در هر امتحان، چند ساعت شب قبل آن را به حل نمونه سؤالات تشریحی یا خواندن مطالب صرفاً تشریحی اختصاص دهید‌. (مطلب مهمی که باید اشاره شود این است که امتحانات ترم اول تأثیری در معدل نهایی و کنکور ندارند)


از آن‌جایی که آزمون پیش رو جمع‌بندی است و از ویژگی‌های این نوع آزمون‌ها حجم مطالب زیاد در فرصتی کوتاه برای خواندن است، پیشنهاد می شود که در شروع برای مطالعه هر درس ابتدا از خود یک آزمون از مباحث مطرح در آزمون بگیرید (می‌توانید از کتاب‌های آزمون مبحثی یا جامع، سؤالات علامت‌دار شده یا سؤالاتی که خودتان علامت‌دار کرده‌اید در کتاب‌های کمک درسی، و سؤالات آزمون‌های اخیر استفاده کنید) سپس با توجه به نقاط ضعف و قوت خود در آزمون، وقت خود را به تناسب برای پرداختن به مباحث مختلف اختصاص دهید. این روش باعث می‌شود که همه مباحث به یک اندازه ارزش‌گذاری نشوند و داوطلب وقت بیشتری برای تقویت نقاط ضعف خود بگذارد و نقاط قوت خود را با مرور سریع و زدن تست‌های مروری تثبیت کند.


از آنجا که مباحث مطرح در آزمون پیش رو مباحثی هستند که در آزمون‌های اخیر مطرح شده و جدید نیستند، انتظار می رود که داوطلبان وقت بیشتری برای زدن تست‌های زمان‌دار صرف کنند تا در مدیریت زمان آزمون دچار مشکل نشوند.


همان‌طور که مستحضرید بعد از آزمون پیش رو تا دوران جمع‌بندی عید مباحث ترم اول دوازدهم تکرار نخواهند شد، بنابراین جدی گرفتن این فرجه طلایی و کامل خواندن مباحث آن می تواند برگ برنده‌ای برای داوطلبان و ایجاد فاصله با رقبا باشد.


موفق و پیروز باشید


نگارنده: عرفان کهنسال (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است