تاکید آموزش و پرورش بر کاهش فشار آموزشی

کاظمی گفت: برای رسیدن به جامعه‌ای سالم به دنبال پرورش دانش آموزانی تک بعدی و نامتعادل نیستیم.به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌ و پرورش در بیست و یکمین دوره انتخابات شورای دانش‌آموزی که امروز در مدرسه وحدت برگزار شد، اظهار کرد: خدا را شاکرم که در اولین روز آبان که ماه حضور دانش‌آموزان در عرصه‌های سیاسی، تاریخی و اجتماعی است در جمع دانش آموزان حضور دارم و شاهد یکی از بزرگترین برنامه‌ها در عرصه سیاسی و اجتماعی دانش آموزان هستم.


کاظمی افزود: با نگاهی به ثبت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، خلاصه مأموریتی که به ما محول شده، دست یابی دانش‌آموزان به قرب الهی است، خود سند دو مسیر اعصاب اصلی را برای تحقق این مسئله مشخص کرده است، یعنی دانش آموزان باید به عنوان آینده سازان این کشور به یک سعادت دنیوی و اخروی برسند.


کاظمی در ادامه بیان کرد: مسیر اولی که برای رسیدن به این هدف مشخص شده تعلیم و تربیت تمام ساعتی است، یعنی دانش آموزان برای بهبود وضعیت جامعه باید به مراتب از رشد کمال برسند و برای رسیدن به جامعه‌ای سالم به دنبال پرورش دانش آموزانی تک بعدی و نامتعادل نیستیم و نیازی به آنها نداریم و باید زندگی در کنار همدیگر و به زیستن را به آنها یاد بدهید تا حضوری مؤثر در جامعه داشته باشند.


مشارکت؛ کلید حل بسیاری از مشکلات جامعه امروز


وی ادامه داد: مشارکت، راهبرد دوم این هدف  است که کلید حل بسیاری از مشکلات جامعه امروز است؛ اگر قرار است اتفاقی خوب برای کشور بیفتد باید همه در تحقق آن مشارکت کنیم، از این رو در آموزش‌ و پرورش نیز برای تحقق اهداف مثبت به مشارکت تمامی اضلاع این سازمان از جمله معلمین، اولیا و هم کارکنان نیاز داریم.


کاظمی تاکید کرد: حوزه دانش‌آموزی بهترین میدان برای نهادینه کردن فرهنگ مشارکت و انتخابات در جامعه است،‌ از این رو می‌توان شورا را یکی از مهم ترین ارکان آموزشی دانست که باید بر نقش آن توجهی ویژه‌ شود؛ امسال با تغییراتی که در شوراها اتفاق افتاده است و با تشکیل انجمن‌های مختلف، شورای دانش‌آموزی به یک عرصه فرهنگی فعال تبدیل می‌شود.


باز کردن عرصه فعالیت برای شوراهای دانش‌آموزی


وی ادامه داد: با توجه به تأکید وزارت آموزش‌ و پرورش بر کاهش فشار آموزشی و توجه به وجوه تربیتی، ۲ انتظار اصلی به وجود می‌آید؛ انتظار ما از مسئولین آموزشی کشور این است که شورا‌ها را جدی گرفته و عرصه فعالیت را برای آن‌ها باز کنند؛ چه در بخش تصمیم سازی، چه در تصمیم گیری و چه در بخش اجرایی و قطعاً دانش‌آموزان همان گونه که قبل‌تر اثبات کرده‌اند به بهترین شکل در این بخش‌ها ایفای نقش خواهند کرد.


معاون پرورشی وزارت آموزش‌ پرورش افزود: از خود دانش‌آموزان نیز انتظار داریم تا همانگونه که برای حضور در این عرصه شجاعت به خرج دادند، شورایی پر تحرک و فعال را در آینده ارائه کنند؛ این افراد باید با تشکیل جلسات مرتب به یکی از بازوان توانمند نظام آموزشی تبدیل شوند و به افزایش فعالیت‌های فرهنگی علمی و ورزشی کمک کنند تا آینده ای بهتر و روشن تر بسازیم.


وی ادامه داد: تشکر می کنم از دانش آموزان که در واقع میزبان و طراح اصلی برنامه امروز هستند، یکی از بزرگترین همایش‌های سطح کشور که با حضور بیش از ۱۰ میلیون دانش آموز برگزار می‌شود و باید تشکر کرد از دانش آموزانی که با شجاعت خود را در معرض انتخاب به همسالان خود قرار دادند و جا دارد یادی کنیم از شهیدان که در عرصه‌های مختلف برای آبادانی ایران تلاش کردند. امروز جلوه های مختلف مشارکت را در این جلسه شاهد هستیم.


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است