چگونه از یادگیری خود بازخورد بگیریم؟

یکی از مهم ترین نکات مورد نیاز برای هر دانش آموز کنکوری، ارزیابی عملکرد و بازخورد گرفتن از نحوه ی مطالعه است. اگر دانش آموز در هر لحظه، سطح دانایی و توانایی خود در دروس مختلف را بداند؛ باعث می شود دقیق تر و راحت تر برنامه ریزی کند. همچنین نحوه ی برخورد با سؤالات دروس مختلف سر جلسات آزمون را برای خود تعیین کند. بدین معنا که اگر در درسی مشکل اساسی دارد، وقت خود را در آزمون برای حل کردن سؤالات دشوار و چالشی یا بطور کلی سؤالاتی که در سطح دانایی و توانایی اش نیست، هدر ندهد و برای خود زمان بخرد.

 

حال چطور بازخورد بگیریم؟

 

  1. بعد از مطالعه و جمع بندی هر درس قبل از امتحان (برای مثال آزمون ماز)، آزمونی 10یا 15 سؤاله (با سؤال های تصادفی از کتاب های تست) از خود بگیریم و نتیجه را بررسی کنیم.
  2. بررسی سؤالات و نتایج آزمون های آزمایشی . 
  3. مرور ذهنی دروس حفظی مخصوصاً زیست شناسی. 

 

* یکی از کارهای بسیار مفید قبل از هر آزمون، پیش بینی کردن نتایج آزمون است. به این صورت که در کاغذی درصدهای خود را در هر درس نوشته و سپس پس از دریافت کارنامه و مقایسه آن با پیش بینی ها، می توان از روش مطالعه ی خود بازخوردی با کیفیت گرفت.

 

و در آخر یکی از بزرگترین دستاورد های این بازخورد ها، شناسایی "اعتماد به نفس کاذب" و سعی در مقابله با آن است. چرا که این صفت به راحتی باعث اختلال در برنامه ریزی و همچنین اختلال در تمرکز سر جلسه آزمون می شود.

 

 

 

نویسنده: سجاد صفی خانی (دانشجوی پزشکی شیراز)

 

تیم مشاوره ماز

Powered by Froala Editor

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است