شرط و شروط آموزش‌ و پرورش برای تعطیلات زمستانی

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه ما موافق تعطیلات زمستانی مدارس هستیم به شرط آنکه اجازه تغییر زمان شروع سال تحصیلی را داشته باشیم، گفت: اگر مجلس قانونش را تغییر دهد و ما بتوانیم تاریخ شروع مدارس را به شهریور بیاوریم، می‌توانیم تعطیلات زمستانی هم داشته باشیم که مزایایی هم دارد.


مهدی نوید ادهم در نشست خبری که در نمایشگاه دستاوردها و عملکرد یک ساله وزارت آموزش و پرورش در دبیرستان البرز برگزار شد با اشاره به سند تحول بنیادین گفت: تحول جدی در اجرای سند از منظر کیفی این بود که برنامه ها را بر مبنای ساحت‌های شش گانه تعریف کردیم. گفت: مأموریت آموزش و پرورش این است که برنامه‌های خود را بر مبنای ساحت های شش گانه تنظیم کنیم.


او با بیان اینکه امیدواریم در آینده نزدیک شاهد آموزش و پرورشی باشیم که زمینه رشد بچه ها را در زمینه شش ساحت تربیتی فراهم کند، درباره مصوبه حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد گفت: افراد متخصصی به میدان آمدند و تلاش کردند از این طرح دفاع کنند و محیط مدارس را آرام بخش و به دور از استرس کنند. این مصوبه تأثیر خود را بر نوع نگاه به کلاس درس و مدرسه گذاشته است. هرچند رئیس جمهور تأملاتی در این زمینه داشتند که بعد از مذاکراتی که با مشاوران ایشان داشتیم در نهایت مصوبه‌ای ابلاغ شد که آن را ملاحظه کردید و قرار شد مدارس سمپاد پابرجا بمانند اما آزمون‌ها حذف شوند.


نوید ادهم ادامه داد: نگاه ما حرکت به سمت نشاط آفرینی در مدرسه است. حرف اصلی این مصوبه، مدارس سمپاد نبود بلکه به آنجا کشیده شد و جهت گیری اصلی حذف آزمون های زائد بود. اصلی ترین آزمونی که امیدواریم بتوانیم حذف آن را عملیاتی کنیم کنکور است. سالهاست فریاد می زنیم کنکور مخل فعالیت‌های آموزشی و پرورشی است.


او با بیان اینکه تغییر این شیوه گزینش امکان پذیر است و می‌شود فقط دانشگاه‌های پرمتقاضی آزمون داشته باشند گفت: موافق هستیم که باید دست مافیای کنکور را قطع کرد و در بستری علمی و کارشناسی برنامه‌ریزی و سیاست گذاری کرد که امیدواریم در وزارت علوم با انجام مطالعات علمی دقیق روش بهتری را جایگزین کنند.


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره تعداد روزهای آموزشی، تاریخ بازگشایی مدارس و تعطیلات زمستانی مدارس عنوان کرد: زمان آموزش از جمله مؤلفه‌های اصلی تعلیم و تربیت است. چند تعبیر از زمان آموزش وجود دارد، زمان شروع و پایان سال تحصیلی، تعداد روزهایی که دانش آموز در یک هفته به مدرسه می رود و همچنین زنگ کلاسی را تحت عنوان ساعات آموزشی نام می برند. در دوره ابتدایی پیش بینی کردیم دانش آموز 900ساعت در مدرسه حضور داشته باشد که از میانگین حضور دانش آموزان کشورهای منطقه بالاتر هم هست اما تعطیلات ناخواسته به دلایلی چون آلودگی هوا آسیب می زند.


نوید ادهم افزود: یکی از راه های برون رفت از این مشکل که بر اساس مطالعات به آن رسیدیم کوتاه کردن تعطیلات تابستانی است که به نظر ما تعطیلات تابستان توجیه علمی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی و سیاسی ندارد. پیشنهاداتی داشتیم و از مجلس خواستیم اختیار تنظیم ابتدا و انتهای سال تحصیلی را به دولت و آموزش و پرورش بسپارند که به نتیجه نرسید.


او با بیان اینکه می‌شد ساعت شروع مدارس را بر حسب تقسیم بندی استانها به چهار اقلیم شناور می‌کردیم گفت: ما موافق تغییر این تعطیلات هستیم به شرط آنکه اجازه تغییر زمان شروع سال تحصیلی را داشته باشیم. اگر مجلس قانونش را تغییر دهد و ما بتوانیم تاریخ شروع مدارس را به شهریور بیاوریم می‌توانیم تعطیلات زمستانی هم داشته باشیم که مزایایی هم دارد.


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است