تحلیل آزمون 3

در این مقاله در ادامه صحبت های قبلی در مورد تحلیل آزمون میخوایم در مورد تحلیل آزمون دروس اختصاصی صحبت کنیم. با توجه به این که هر کدوم از این درس ها ویژگی های خاصی دارند پس تحلیل آزمون این دروس هم با هم دیگه تفاوت هایی خواهد داشت و سعی می کنیم در این مقاله همه جزئیات و نکات لازم و کافی در مورد تحلیل آزمون این دروس رو بیان کنیم.
از اونجایی که دروس اختصاصی اهمیت ویژه‌ای در کنکور دارن و سهم قابل توجهی از موفقیت هر دانش آموزی بستگی به تسلط و امادگی در این دروس داره، پس باید برای این دروس وقت بیشتری صرف کنیم و توجه و دقت بیشتری نسبت به باقی دروس داشته باشیم و سوالات رو با دقت و توجه خاص و ویژه‌ای بررسی کنیم و از جزئیات غافل نشیم.
در تحلیل آزمون دروس اختصاصی هم باید مثل دروس عمومی دفتر تحلیل ازمون ( که قرار شد برای تحلیل آزمون تهیه بشه و مورد استفاده قرار بگیره) رو کنار دستمون داشته باشیم و سوالاتی رو که از نظرمون "خوب" هست رو در دفتر تحلیل آزمون یادداشت کنیم. این نکته رو فراموش نکنیم که موقع نوشتن سوالات در دفتر باید صفر تا صد سوالاتی که قرار هست نوشته بشن رو بنویسیم (صورت سوال + گزینه ها + جواب پاسخ نامه یا جوابی که خودمون سوال رو حل کردیم، این مورد بستگی به نظر دانش آموز داره که کدوم یک از این جواب ها بهتر هست) نه اینکه به نوشتن نکته سوالات اکتفا کنیم.

درس زیست شناسی:

از اونجایی که این درس مهم ترین درس در رشته تجربی هست، نیازمند دقت و توجه ویژه‌ای هست. سوالاتی که در این درس طراحی میشن چون غالبا شکل مفهومی و ترکیبی و مقایسه‌ای دارن باید به دقت مورد موشکافی و بررسی قرار بگیره و زیر و بم سوالات و جزئیات رو در نظر داشته باشیم.
به این موارد باید توجه نمود:
*نحوه طراحی سوالات،
* چگونگی استفاده طراحان از اطلاعات کتاب درسی برای طراحی سوالات،
* شکل های متنوع (تیپ های مختلف) طراحی سوالات،
*نحوه ترکیب و مقایسه درس ها و مباحث کتاب درسی (سوالات ترکیبی و مقایسه‌ای)،
*قسمت هایی که طراحان علاقه بیشتری به طرح سوالات از اونا دارند،
*ادبیاتی که طراحان سوال برای سوالات استفاده میکنن،
*نحوه طراحی سوالات از تصاویر کتاب درسی،
*چگونگی ترکیب متن کتاب با تصاویر کتاب درسی
*برخی نکات موجود در کتاب درسی گاهی از دید دانش اموزان موقع خوندن درس زیست شناسی دور میمونه و طراحان از این نکات همیشه برای طراحی سوالات استفاده میکنن، پس باید از دیدگاه طراحان سوال در خوندن درس ها استفاده کنیم و همیشه یکبار هم با دید طراحی سوال درس ها رو بخونیم.

● توجه داشته باشید که طراحان از اطلاعاتی که از فعالیت ها، آزمایش ها و خودآزمایی ها وجود دارند هم برای طراحی سوالات استفاده میکنن، پس نباید  از این قسمت ها غافل بشیم.

و هر نکته‌ای دیگری که به نظر دانش آموز مهم هست باید مورد توجه قرار بگیره و اگر نیاز به نوشتن در دفتر تحلیل آزمون هست، نوشته بشه.

درس شیمی:

درس شیمی پس از زیست شناسی از اهمیت بالایی برخوردار هست و این درس از دو قسمت محاسباتی و حفظیاتی تشکیل میشه و باید با دو دیدگاه مختلف سوالات رو بررسی کنیم.

○در قسمت محاسباتی به:

* نحوه طراحی سوالات
*تیپ های مختلف سوالات
*تله های محاسباتی که طراحان برای دانش آموزان قرار میدن
*قسمت های مورد علاقه طراحان در قسمت های محاسباتی
*چگونگی ترکیب مباحث حفظیاتی و محاسباتی در طراحی سوال
*نکته های خاص محاسباتی که در طراحی سوال مورد استفاده قرار میگیره
 
باید توجه کنیم.

● در قسمت حفظیاتی به:

*نحوه استفاده طراحان از این‌ مباحث
*تیپ های مختلف سوالات از این‌ قسمت ها
*ادبیاتی که برای این سوالات مورد استفاده قرار میگیره
*نکات انحرافی در طراحی این سوالات
*قسمت های حفظیاتی مورد علاقه طراحان برای طرح سوال
*ترکیب اطلاعات قسمت های مختلف کتاب برای طراحی سوال
توجه کنیم و با دیدگاه طراح در طراحی سوالات درس شیمی آشنا بشیم تا از این دیدگاه در خوندن قسمت های مختلف درس شیمی استفاده کنیم
و نکات لازم رو در دفتر تحلیل آزمون بنویسیم

● به این نکته توجه کنیم که بعضی از سوالات از هر دو قسمت محاسباتی و حفظیاتی طرح میشن و در این سوالات از اطلاعات هر دو بخش استفاده میشه و مثلا بصورت "چند گزینه درست استطراحی میشه و طراح در این قسمت اطلاعات هر دو بخش رو با هم ترکیب میکنه. این سوالات جزء سختترین سوالات درس شیمی هستن و باید در هر دو قسمت آمادگی و تسلط کافی رو داشته باشیم تا بتونیم به این سوالات پاسخ بدیم.

درس فیزیک:

فیزیک یک‌ درس محاسباتیه و عمده سوالاتش محاسباتی هستن و فقط در بعضی از مباحث، سوالات از مفاهیم قسمت های مختلف ممکنه طرح بشه مثل الکتریستیه ساکن و یا فصل فشار.
در قسمت مفاهیم و حفظیات مثل قسمت حفظیات درس شیمی عمل می کنیم.

در قسمت محاسباتی نیز مثل قسمت محاسباتی  درس شیمی عمل می کنیم. 


درس ریاضی و آمار:

از اونجایی که تقریبا همه سوالات درس ریاضی محاسباتی هست، در این درس مثل قسمت محاسباتی شیمی عمل می کنیم. در بعضی مباحث ریاضی مثل پیوستگی ممکنه بعضی سوالات بصورت متنی طرح بشه، که باید مفاهیم رو بخوبی بلد باشیم که ‌بتونیم جواب بدیم.
در درس آمار که ‌سوالات همراه با ریاضی می آید و شامل سوالات حفظیاتی و محاسباتی میشه که در هر قسمت مثل درس شیمی عمل می کنیم.نویسنده: میلاد باقری (دانشجوی پزشکی شیراز)

تیم مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
1397/6/24 21:6:7
ماز عالیه
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است