چگونه ادبیات بخوانیم؟

درس ادبیات فارسی در کنکور یکی از درس های مهم و سخت (از نظر کنکوری ها) در دروس عمومی به شمار می رود. یکی از دلایل دشوار بودن این درس این است که دانش آموزان با روش صحیح و کنکوریِ ادبیات خواندن آشنایی کافی ندارند و به روش های بی اعتبار و کم بازده رجوع می کنند.


سوالات ادبیات فارسی در کنکور سراسری به 6 گروه تقسیم می شوند:


 1. معنی لغات
 2. املا
 3. تاریخ ادبیات
 4. آرایه ادبی
 5. زبان فارسی
 6. قرابت معنایی


حال بهترین روش برای پوشش دادن سوالات این 6 گروه چیست؟


 1. برای معانی لغات فقط و فقط از کتاب های کمک درسی استفاده شود که مخصوص معانی لغات هستند و از معانی لغات انتهای کتاب درسی استفاده نکنید چون هم ناقص هستند و هم لغات دشوار کتاب درسیِ "زبان فارسی" را ندارند.(همانطور که می دانید از لغات کتاب زبان فارسی نیز در کنکور استفاده شده است.)
 2. برای املا نیاز به کار خاصی نیست فقط کافی است حین مطالعه معانی لغات به املای آن ها نیز توجه کنید.
 3. تاریخ ادبیات را نیز همانند معنی لغات از کتب کمک درسی مخصوص تاریخ ادبیات استفاده کنید که کاملا کتاب ها(ادبیات فارسی و زبان فارسی) پوشش داده شوند.
 4. برای آرایه ادبی کافی است که مفهوم و شکل آرایه را یک بار از جزوه بخوانید و یاد بگیرید از آن به بعد فقط و فقط تست زدن به صورت روزانه. مثلا روزی 5 تست آرایه بزنید.
 5. زبان فارسی یکی از بخش های دشوار ادبیات فارسی است اما اگر درست مطالعه شود یک برگ برنده است. به طور کلی این بخش بیشتر نیاز به خواندن جزوه و یادگیری دارد تا تست زدن. نه به این معنا که تست زدن کم رنگ شود، بلکه به این معنا که حجم مطالعه و جزوه خوانی باید بیشتر از بخش های دیگر باشد. به جز یک بخش: شمارش واژ و تکواژ که فقط و فقط تست زدن مفید است و باعث افزایش دقت و سرعت می شود.
 6. قرابت معنایی مهم ترین بخش ادبیات فارسی است چون تعداد تست بیشتری در کنکور سراسری دارد. برای قرابت معنایی فقط تست زدن مفید است و به هبچ وجه نیاز به جزوه خوانی نیست. فقط تست زدن به صورت منظم و روزانه به صورت تحلیلی بدین معنا که بیت "هر گزینه" را در ذهن خود معنا کنید.


به طور کلی درس ادبیات فارسی برای کنکور نیازی به مراجعه به کتاب درسی ندارد و فقط با کتب کمک درسی و تست زدن به صورت منظم و تحلیلی برگ برنده ی شما در کنکور سراسری خواهد بود.
نویسنده: سجاد صفی خانی (دانشجوی پزشکی شیراز)


تیم مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
1397/6/24 21:5:30
مرسی. خوب بود :)
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است