تکنیک های مرور کردن

مرور یعنی خواندن روزنامه وار مباحث به همراه تست زنی.مرور یکی از اصلی ترین مراحل مطالعه است که باعث افزایش کیفیت درمطالعه میشود و اگر قوانین مرور به درستی اجرا نشوند ،عملا یادگیری مطالب ناقص خواهد شد.


بعد از خواندن مطالب بصورت مفهومی،یکبار برای خود یا شخص دیگری درس را بازگو کنید هدف از این مرحله تکرار مطالب با شیوه خودتان و استفاده از حس های دیگر برای مطالعه دقیق تر


سپس در مراحل بعدی:
✔️روز اول:بعد از بازگویی درس برای خود یا شخصی دیگر،۱۰دقیقه سریع مباحث را مرورکنید.


✔️۲۴ساعت بعد:بصورت روزنامه وار سعی کنید تیترها و نکات خیلی مهم را فقط یک نگاهی بیندازید درعرض ۵دقیقه.


✔️یک هفته بعد:برحسب سختی یا آسانی آن درس برای شما،مرورها را دریک بازه ی زمانی تعیین شده انجام دهید.


✔️یک ماه بعد،دوماه بعد والی آخر…به همین صورت مرورها را تکمیل کنید


لازمه ی داشتن یک مطالعه ی صحیح و هدفمند این است که مباحث مطالعه شده ،حتما مرور شوند تا قبل از روز کنکور در حافظه ی بلند مدت بایگانی شوند و سرجلسه به راحتی قابل یادآوری و استفاده باشند.
در مرور کردن از حافظه تصویری خود کمک بگیرید تا مطالب با طبقه بندی مناسب تر در ذهنتان قرار گیرد و یادآوری مطالب با سرعت بیشتری صورت گیرد ؛ این روش کمک میکند بتوانید در حل تست ها از حافظه تصویری خود برای رسیدن به پاسخ صحیح کمک بگیرید؛ پس داشتن یک رفرنس برای مرور مطالب میتواند مفید باشد یعنی روش اول یا سوم منابع مرور؛ توصیه میشود روش دوم به همراه یکی از روش های اول یا سوم استفاده شود


منابع مرور:
جهت مرور درس ها از ۳روش زیرمیتوان استفاده کرد.
۱-مرور کتاب و جزوه ی درس:با توجه به اهمیت و شرایط سختی آن درس باید در اینجا زمان کافی برای مرور بصورت مطالعه ی مطالب مهم ،جاهایی که خودتان قبلا علامت زده اید و حاشیه نویسی های در کتاب یا جزوه ،بگذارید.


۲-مرور با تست های قبلا زده شده و زدن تست های جدید:در این نوع مرور تضمینی وجود ندارد که تمام مطالب جهت مرور پوشش داده شوند چرا که شاید برخی مباحث مورد مطالعه در تست ها ذکر نشوند.پس جهت مطمئن بودن از پوشش دهی تمام مطالب بهتر این مرحله بهمراه مرحله ی قبل انجام شود.


۳-مرورخلاصه نویسی ها:این نوع مرور مطمئن ترین نوع مرور است که از جزوه ی خلاصه نویسی شده ی هر شخص دیگری بهتر است چرا که خودتان براساس سطح یادگیری خود،آن را نوشته اید و آشنایی کامل باضعف های خود دارید.این نوع مرور آنقدر کامل و حرفه ای است که شما بعد از مطالعه در این مرحله قادر خواهید بود چندین تست جدید کار کنید که در کنار آن میتوان تمام اشکالات و ضعف ها را با رجوع به خود کتاب درسی ،بطورکامل پوشش و رفع اشکال کرد.


اگر مرور نباشد…
اگر شما به فرض درسی را امروز بخوانید ،مغز در بهترین شرایط فقط میتواند اطلاعات درس خوانده شده وکاملا یاد گرفته شده را تنها تا ۲روز نگهداری کند و پس از آن رفته رفته سیر حذف مباحث آغاز میشود . این دو روزی که مطالب در مغز نگهداری شده اند را حافظه ی کوتاه مدت می نامند.حافظه ای که فقط برای مدت زمان محدودی میتوان از اطلاعات در آن استفاده کرد.و تنها و اساسی ترین راه انتقال مطالب به حافظه ی دراز مدت همان ،مرور است.
نویسنده: المیرا معین (دانشجوی پزشکی شیراز)


تیم مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است