روش های خلاصه‌‌نویسی

✍🏻می‌توان گفت که خلاصه‌نویسی در طولِ زمانِ مطالعه، راندمان کاری دانش‌آموز را به شدت افزایش می‌دهد. دلیل این امر را می‌توان بی‌میلی ذهن نسبت به مطالب مطالعه شده دانست. در نتیجه داشتن یک منبعِ خلاصه شده در این لحظه بسیار مناسب است.


۴ دلیل برای انجام خلاصه‌نویسی مطرح می‌گردد:


1️⃣عمیق کردن مطالعه


2️⃣کاهش زمان مطالعه


3️⃣کارایی بهتر مطالعه


4️⃣جمع‌آوری تمامی منابع درسی مرتبط با یک موضوع خاص


روش های مختلف خلاصه‌برداری:


برای این‌که خلاصه‌‌نویسی کنید، تنها یک ابزار مجزا لازم دارید و آن هم دفترچه‌ی یادداشت است. برای یک خلاصه‌نویسی خوب شما می‌بایست تمام خلاصه‌های یک درس را در یک دفترچه‌، یادداشت کنید و از خلاصه‌‌نویسی در برگه‌های پراکنده و بدون صحافی خودداری نمایید. زیرا با گذر زمان، حجم یادداشت‌ها افزایش خواهد یافت و ترتیب آن‌ها به هم خواهد خورد و یافتن و مرتب کردن آن‌ها زمان و انرژی زیادی می‌طلبد. خلاصه‌‌نویسی، شامل فنون مختلف، خط‌کشی زیر جملات و علامت‌گذاری می‌شود که بسته به شرایط و نوع مطالعه می‌تواند مختلف بوده و حتی برای یک درس، موارد متعددی را شامل شود.


1.علامت‌گذاری


علامت‌گذاری، سریع ترین روش برای مطالعه است و البته نکات مهم را نیز مشخص می‌کند. علامت‌گذاری را می‌توانید با تعدادی علامت اختصاری برای خودتان مشخص کنید.


به علامت های زیر توجه نمایید:


(؟): زمانی که مطلبی را مطالعه می‌کنید، در جایی که برایتان سؤال باقی می‌ماند و مطلب را کامل متوجه نمی‌‌شوید.


(!): هرجا احساس نمودید که مطالب، سؤال‌خیز بوده و به نکته‌ی مهمی اشاره شده است.


(*): مشخص کردن پاراگراف‌های مهم


2. خط کشیدن زیر مطالب مهم


یکی از شیوه‌هایی که در خلاصه‌نویسی به کار می‌رود، خط کشیدن زیر مطالب مهم است. معمولا این روش در میان بیشتر دانش‌آموزان و داوطلبان از محبوبیت برخوردار است. زیرا هم راحت‌تر از یادداشت‌برداری است و هم داوطلب احساس می‌کند که مطالب مهم را بدون کمترین تغییری خلاصه کرده است. برای خط کشیدن زیر مطالب مهم، بهتر است که از خودکارها، مدادها یا ماژیک‌های رنگی استفاده کنید. مثلا مطلب بسیار مهم را با یک رنگ، مطالب کم‌اهمیت‌تر را با رنگ دیگر و یا مطالب هر فصل یا موضوع را با رنگی خاص خط بکشید. این کار باعث می‌شود تا هم مطالب، بیشتر در ذهن شما باقی بماند و هم تنوع بیشتری داشته باشید و زود خسته نشوید.


در خلاصه‌نویسی به روش خط کشیدن زیر مطالب باید توجه داشته باشید با وسواس این‌که ممکن است مطلبی از قلم بیفتد زیر همه‌ی مطالب را خط نکشید. زیرا در غیر این صورت، حاصل کار، صفحه‌ای پر از خط در زیر جملات می‌شود و نه موجب یادگیری بیشتر. اگر شما در هر صفحه، زیر مطالبِ زیادی را خط بکشید، احتمال کاهش یادگیری وجود دارد و نشانه‌ی‌ این است که این وسیله را جانشین توجه واقعی به مطلب و برگرداندن مطلب به زبان خود کرده‌اید. چیزی که در این عمل باید مد نظر قرار دهید و زیر آن را خط بکشید اطلاعات مهم، مانند نتیجه‌گیری‌های کلی، تعریف‌های کلیدی و جمله‌های اصلی است که وظیفه‌ی‌ آنها توضیح و تشریح نکات می‌باشد.
نویسنده: علیرضا محبی (دانشجوی پزشکی شیراز)

تیم مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است