چگونه زیست را ترکیبی بخوانیم؟

درس زیست شناسی بی‌شک مهم‌ترین درس در رشته‌ی تجربی بوده و از مهمترین نقاط تمایز بین دانش‌آموزان کنکوری است. نحوه‌ی صحیح مطالعه، ساعات مطالعه و تعداد و کیفیت تست‌هایی که برای این درس کار می‌شوند، همگی بر تسلط دانش‌آموزان بر این درس تاثیرگذار هستند.


سوالات ترکیبی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه طراحان کنکور قرار گرفته است، به‌طوری که اکثر سوالات زیست کنکور و کتاب‌های کمک درسی حداقل یک گزینه‌ی ترکیبی در خود دارند. پاسخ به این‌گونه سوالات مستلزم تسلط بر دروس تمامی پایه‌های تحصیلی در کنار هم و همچنین حضور ذهن و دقت دانش‌آموز است.


برای ترکیبی خواندن، ابتدا باید بر تک‌ تک دروس به صورت مجزا مسلط بود زیرا نکات ترکیبی در واقع نکاتی هستند که در خود کتاب ذکر شده و در درس‌های مختلف با هم مرتبط می‌شوند؛ پس قدم اول، مطالعه‌ی دقیق و جزیی هر درس به صورت مجزا است. زمانی که مطمئن شدید که هر درسی که می‌خواهید ترکیبی بخوانید را به طور کامل فرا گرفته‌اید، می‌توانید نکاتی را که در ادامه ذکر می‌شوند به کار گیرید تا درس زیست را برای خودتان به یک نقطه‌ی قوت تبدیل کنید.


  • زمانی که درسی را مطالعه می‌کنید، هر چیزی که از دروس گذشته به ذهنتان می‌رسد، هرچند ناچیز، در کنار همان مطلب یادداشت کنید. برای این کار چند راهکار وجود دارد؛ می‌توانید دفتری جداگانه تهیه کرده و مطالب را با ذکر صفحه‌ی کتاب در آن یادداشت کنید و در مطالعات بعدی، در کنار کتاب آن دفتر را هم بخوانید. همچنین می‌توانید در خود کتاب هم یادداشت کنید یا لای برگه‌های کتاب، برگه قرار دهید که این روش به دلیل مواجهه‌ی همزمان با مطالب جدید و قدیم، مؤثرتر است.
  • تا می‌توانید تست‌های ترکیبی بزنید و حتی زمانی که تست‌های معمولی کار می‌کنید، اگر نکته‌ی ترکیبی یادتان آمد، در کنار همان تست یادداشت کنید تا تمام گزینه‌های ترکیبی مختلف را در کنار هم داشته باشید.
  • در آخر، مرور کردن مداوم و منظم تمامی دروس لازم و ضروریست و اگر می‌خواهید درصد قابل قبولی در کنکور کسب کنید، از هیچ مبحثی غافل نشوید و حتی اگر بر آن مبحث تسلط کامل دارید، مطالعه ی دوباره و مرور نکات آن بسیار کمک کننده می‌باشد.


سوالات ترکیبی ممکن است سخت به نظر بیایند ولی با مطالعه‌ی منظم و اصولی درس زیست، می‌توانید به راحتی بر اینگونه سوالات فایق آیید و یک نقطه‌ی قوت در برابر رقبای خود کسب کنید. نویسنده: محمدرضا یوسفی (دانشجوی پزشکی شیراز)

تیم مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است