استراحت اضطراری

همه ی ما وقتی که برای مدتی طولانی به انجام کاری تکراری می پردازیم کم کم برایمان خسته کننده می شود و انگیزه برای ادامه کاهش می یابد. به ویژه هنگامی که بدانیم که مجبوریم آن کار خاص را برای مدتی طولانی ادامه دهیم به مرور عوارض روحی روانی مانند افسردگی، استرس یا اختلالات خواب به سراغمان می آید. درس خواندن در دوران کنکور مثال بارزی از این کار تکراری است.

علایم ورود به این شرایط عبارت است از خستگی، نبود انگیزه برای ادامه، ترس شدید از شرکت در آزمون، بی اهمیت شدن کنکور و اهداف آینده و ...

این ویژگی ها همگی آفات دانش آموزان کنکوری هستند و به راحتی قادرند تمام زحمات او در سال کنکور را به باد دهند. پس باید از ورود به این شرایط جلوگیری کرد.اما چطور؟: استراحت اضطراری!

هر وقت نمود هایی از شرایط فوق الذکر در خودتون دیدین در به کار گرفتن این روش درنگ نکنید.

استراحت اضطراری به این معناست که همه ی برنامه های درسی "یک روز" را پاک کرده و با فراغ بال به تفریح بپردازید بدون دغدغه  ی درس و آزمون و کنکور به ذهن خود آرامش بدهید و دوباره با روحیه ای قوی تر و با نشاط تر به ادامه درس های خود برسید.

نکته ی مهم: شاید از دیدگاه بسیاری از دانش آموزان این نوع از استراحت غیرمنطقی است و به قولی باعث وقفه افتادن در سیر پیوسته ی درس خواندن آن ها می شود. اما نمی دانند که اگر روحیه ی خود را ترمیم نکنند در ادامه به مشکل بر خواهند خورد و "همه"ی برنامه هایشان دچار وقفه خواهند شد.نویسنده :سجاد صفی خانی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز  


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است