چگونه درس زیست شناسی کنکور را مطالعه کنیم؟

اهمیت درس زیست شناسی

همان طور که برای تمامی داوطلبان کنکور تجربی روشن است، درس زیست شناسی کنکور ضریب ۱۲ دارد و بنابراین بیشترین اهمیت را در کنکور این دسته از دانش آموزان دارد.

بنابر آنچه گفته شد، دانش اموزان باید زمان کافی را به این درس اختصاص داده و ضمنا از روش مناسبی استفاده کنند و تا پایان به آن پایبند باشند تا دچار چندگانگی نشوند.

 

تعداد سوالات و زمان پاسخ گویی در کنکور

این درس زمانی در حدود ۳۶ دقیقه دارد که در صورتی که مایل به پاسخ گویی به سوالات زمین شناسی نباشید، میتوانید بخشی از زمان ان را به زیست شناسی اختصاص دهید.

درس زیست شناسی در کنکور حدودا ۵۰ سوال دارد که بخشی از سوالات منحصر به یک پایه و بخشی دیگر به صورت ترکیبی از چند پایه یا چند فصل مختلف یک پایه هستند؛ اما به طور کلی می توان گفت حدود ۵۶-۵۴ درصد ان از پایه های ۱۰ و ۱۱ و ۴۶-۴۴ درصد ان از پایه ی ۱۲ است. بنابراین باید ضمن اینکه هر فصل را به صورت جداگانه به دقت مطالعه کنید، باید بعدا به صورت ترکیبی هم بخش های مرتبط را با هم مطالعه کنید.


منابع مطالعاتی زیست شناسی

اصلی ترین و مهم ترین منبع برای این درس، کتاب درسی است. لازم است که شما کتاب درسی را با دقت به تمام جزییات متن، تصاویر، جداول وزیرنویس ها بارهاو بارها تا پایان سال تحصیلی مطالعه کنید.

در کنار کتاب درسی، لازم است برای یادگیری نکات جدید و نحوه حل سوالات زیست کتاب تست مناسبی را انتخاب کرده و با دقت چندین بار حل کنید. از بین کتاب های حال حاضر به نظر می رسد که کتاب تست زیست شناسی پایه خیلی سبز انتظارات ما را بهتر براورده میکند.

سعی کنید از همان ابتدا کتاب تست را تهیه کرده و همگام با مطالعه کتاب درسی به آن بپردازید.

 

روش مطالعه درس زیست شناسی

بهترین زمان مطالعه هر درس بلافاصله پس از تدریس در مدرسه است. در کلاس سعی کنید با تمرکز مفاهیم را یاد بگیرید و تا حد ممکن یادداشت برداری کنید؛ این کار به یادگیری به تثبیت مطالب در ذهن کمک میکند.

خواندن زیست چندین مرحله دارد که به شرح زیر است:

الف) خواندن سطحی

در اولین نوبت مطالعاتی همان روز، کتاب درسی را مطالعه کنید تا کلیات را یاد یگیرید اما نیازی به حفظ مطالب ریز و جزییات نیستدر این مرحله سعی کنید با یک رنگ خاص  مطالب کلیدی خصوصا قید ها هایلات کنید. می توانید یکرنگ خاص برای قیدها کنار بگذارید و در تمام کتاب ها از همان رنگ استفاده کنید.

 

ب(مرحله خواندن عمیق

 در مرحله بعد که میتواند بین دو تا سه روز بعد باشد، دوباره کتاب درسی را این با دقت تمام به جزییات مطالعه کنید، از رنگ جدیدی برای هایلات کردن نکات ریز استفاده کنید و نکات جدیدی که متوجه می شوید را در کنار کتاب حاشیه نویسی کنید یا در دفتر جداگانه ی خلاصه نویسی کنید.

ممکن است این مرحله وقت زیادی از شما بگیرد اما باید بدانید که این مرحله مهم ترین مرحله مطالعه شماست و طولانی شدن ان نشان دهنده با کیفیت بودن ان است.

سپس به سراغ کتاب تست خود بروید و تعداد محدودی از تست ها را انتخاب کرده و بدون منظور کردن زمان با دقت صورت سوال و گزینه ها را بخوانید و پاسخ دهید. بعد به سراغ پاسخ نامه بروید و ضمن چک کردن جواب، پاسخ را هم کاملا بخوانید و نکات جدید را هایلات کرده و نکته نویسی کنید.

فراموش نکنید که سوالات مهم را هم برای زمان مرور علامت گذاری کنید.

در مورد تمامی سوالات زیست دقت کنید که چه تست های کتاب و چه ازمون ها را با همین روش و پاسخ دهید.

 

ج) مرحله مرور و تسلط 

این مرحله می تواند ۳-۴ روز بعد انجام شود. در این مرحله ابتدا به سراغ سوالات تست بروید و همزمان با یادگیری نکات جدید، مطالب خوانده شده را همان مرور کنید. انچه که گفته شد را در مورد تست های این مرحله نیز انجام دهید.

پس از بررسی پاسخ سوالات، بخشی هایی از کتاب که در ان مشکل داشته اید را مجددا مطالعه کنید.

این مرحله را چندین مرتبه تکرار کنید تا به تسلط کامل برسید و در نهایت قبل از ازمون ها هم ان را برای مرور انجام دهید.


بخش مشاوره ماز  


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است