خلاصه نویسی و نکته برداری


یکی از مهم ترین اصول یادگیری،خلاصه نویسی و نکته برداری است.برای هرچه بهتر یادگرفتن دروس نیاز به مرور و تمرین دارید‌. که برای مرور یکی از مهم ترین روش ها استفاده از خلاصه نویسی خود است.ارزش و اهمیت خلاصه برداری در هنگامی متوجه میشوید که در بازه زمانی بسیار کوتاه برای مطالعه با حجم انبوهی از مطالب روبرو شوید.

در اوایل سال ممکن است اهمیت ان را درک نکنید و آن را جدی نگیرید و یا به طور ناقص انجام دهید اما هرچه به پایان سال و دوران جمع بندی نزدیک می شوید به نقش مهم آن پی میبرید.

 تمام مطالب الزاما نیاز به خلاصه نویسی ندارند.

شاید این کار برای خیلی از شما سخت و تا حدودی وقت گیر باشد؛ اما اگر یکبار فقط یکبار وقت مناسب آن را گذاشته و مبحثی را پس از مطالعه دقیق خلاصه نویسی کنید برای خواندن مجدد مطلب نیاز به وقت زیادی نیست.(صرفه جویی در وقت وظیفه یه کنکوریه)


چند نکته کلی:

وقتی برلی بار اول مطلبی را مطالعه میکنید حتما زیر نکات مهم آن خط بکشید و رآن راهایلایت کنید (به خصوص دروس حفظی-مفهومی).

در مرتبه دوم خواندت مجددا نکات مهمی که از قلم انداخته اید را  نشان دار کنید. (لازم نیست تمام مطالب را نشانه گذاری کنید فقط نکات مهم و کلمات کلیدی*

در مرتبه های ۲ یا ۳ مطالعع ،پس از درک و فهم کامل مطلب،شروع به خلاصه نویسی کنید.

 

این خلاصه ها در زمینه فهم بیشتر و یادآوری سریعتر مطالب کمکی زیادی میکند که اهمیت آن غیر قابل چشم پوشی است. خواندن یک درس تنها بخشی از یادگیری است بخش دیگر نیاز به تکرار و تمرین دارد.

خلاصه تان نباید آنقدر زیاد باشد که با جزوه و کتاب تفاوتی نداشته باشد و نه آنقدر کوتاه و مختصر باشد که نتوانید مفهوم مطلب را دریافت کنید.

خلاصه را روان و از زبان خود بنویسید. به نحوی که حتی اگر ساختار جمله بندی منظمی ندارد مطلب را یادآوری و مرور کرده باشید

[سعی کنید از قید جمله و فعل خارج شوید و تا خد ممکنه جملات را ب زبان ساده بیان کنید]

مطالبی که خیلی مهم است و احتمال فراموشی آن زیاد است و یا تستی که نکته ارزشمندی دارد و یا دارای ایده جدیدی است را در خلاصه خود وارد کنید.

وسواس بیش از حد نداشته باشید و به خلاصه خود اعتماد کنید [در صورتی که شرایطی را بالا گفته ام انجام داده باشید].


خلاصه نویسی فیزیک و ریاضی

▪از انجایی که این دردس شباهت زیادی در شیوه خواندن و درک مطلب و شیوه تست زنی دارند؛ خلاصه نویسی آنها تقربیا مشابه است:

1- ابتدا کتاب و جزوه را به طور کامل مطالعه کنید تا از فهم درست مطلب اطمینان پیدا کنید.

2- برای کامل تر شدن یادگیری درسنامه مبنع کمک درسی خود را نیز مطالعه کنید و سپس تست های آموزشی را آغاز کنید و نکات پاسخنامه را یادداشت کنید.[در همان ابتدا تست ها را نشان دار کنید یکی از روش خلاصه برداری در تست زدن؛ نشان دار کردن تست ها و طبقه بندی آنهاست (سخت،پرتکرار،اشتباه)].

3-بعد از گذشت چند روز بار دیگر جزوه و کتاب را مطالعه کنید و براساس پیش زمینه ای که از تست های آموزشی بنا بر تشخیص نکات مهم و سخت داشتید،خلاصه نویسی را آغاز کنید.

4-آنچه را که باید در خلاصه نویسی خود یادداشت کنید؛نکات مهم، فرمول ها، تستی ک دارای ایده جدید، نکته بسیار مهم و یا حتی تستی ک چند بار اشتباه کار کردید، در بعضی موارد حتی تعریف یک عبارت حکم فرمول را دارد.

برای درک بهتر مطالب میتوانید برای هرکدام نمونه از تست به همراه نکته پاسخنامه ای آن را کنارش یادداشت کنید.

5-به مرور که تست های بیشتر میزنید و نکات بیشتری به دست میاورید به خلاصه نویسی خود اضافه کنید

برای خلاصه نویسی آمار تنها کافی است که فرمول ها را یادداشت کنید.

  | پس از گذشت چند هفته برای مرور دروس کافی است فقط نگاهی کوتاه (۱۵-۳۰دقیقه) به خلاصه های خود کنید سپس مجددن تست زنی را آغاز کنید در صورت احساس ضعف مجددن کتاب و جزوه را دقیق مطالعه نمایید.

 اگر برای حل بعضی از تست ها ایده جالبی به ذهنتان میرسد حتما ان را یادداشت کنید


خلاصه نویسی درس شیمی

درس شیمی به دو بخش مطالب حفظی-مفهومی و بخش حل کردنی تقسیم میشود.

خلاصه نویسی مدنظر بیشتر برای بخش حل کردنی انجام میشود.که همانند دروس فیزیک ریاضی  فرمول ها و نکات مهم و تست های مهم و ایده جدید را یادداشت میکنید.

تمام واکنش هایی شیمیایی با شرایط ویژه آزمایشگاهی و نکات حالت مواد را یادداشت میکنید[معمولا انتهای کتاب های کمک درسی اغلب واکنش ها وجود دارد]

برای یادگیری هرچه بیشتر جدول مندلیف با نوشتن نکات مربوطه کنار جدول و مرور آن به تسلط برسید.[حافظه تصویری]

ساختارها و ترکیبات آلی شیمیایی که در کتاب به طور مجزا بیان شده است را گرداوری کنید [اولویت طبقه بندی میزان شباهت ترکیب ها]

با زدن تست های آموزشی نکات تست و پاسخنامه را وارد خلاصه نویسی ها کنید.


بخش حفظی-مفهومی

برای خلاصه نویسی این بخش بیشتر انچه که از خلاصه نویسی مدنظر است نوشتن نکاتی؛ که از طریق تست زدن و خواندن به دست میاورید؛ در حاشیه کتاب به طور خلاصه و روان .

نکته دیگری که مطرح است؛با علامت گذاری جملات و کلمات کلیدی پاراگراف ها را خلاصه برداری کنید (در متن کتاب)


خلاصه برداری زیست شناسی

اصولا درس زیست شناسی به دلیل نکات متعدد و ریزی که در متن کتاب نهفته است خلاصه برداری جدا از متن کتاب انجام نمیشود بهترین روش برای خلاصه برداری زیست شناسی خلاصه کردن پاراگراف از طریق نشاندار کردن کلمات مهم و کلیدی است.

تمام نکاتی که بدست میاورید باید کتاب یادداشت کنید اما به زبان ساده و به طور خلاصه.نویسنده:سمیه حاج ابراهیمی (دانشجو پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز  

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است