چند نکته برای به حداقل رساندن اشتباهات در آزمون
حتماً برای خیلی از شما پیش آمده که علیرغم احاطه بر موضوع درسی و تلاش قابل قبول برای آزمون، به خاطر اشتباهات تست زنی به درصد مطلوب خود در آزمون نرسیده اید. حتی احتمالا خیلی وقت‌ها پیش آمده که یک اشتباه ساده را مکررا در آزمون ها تکرار می کنید بی آنکه از آن درس بگیرد.

این اشتباهات می تواند شامل جا‌به‌جا زدن گزینه‌ها، اشتباه محاسباتی و  اشتباهات علمی باشد.


خبر خوب آنکه که برای به حداقل رساندن هر کدام، راه حلی وجود دارد: 

۱-جابه‌جا زدن گزینه ها: اگر اینگونه خطایی را زیاد تکرار می کنید، برای به حداقل رساندن این گونه اشتباهات حتما هنگام وارد کردن گزینه مورد نظر در پاسخنامه، پیش خود شماره سوال و گزینه درست را تکرار کنید. به عنوان مثال بگویید "سوال ۱۵۷ گزینه ۳"  انجام این کار تا حد خیلی زیادی از وارد کردن گزینه غلط یا جا‌به‌جا پاسخ دادن سوالات جلوگیری می کند. 


۲-اشتباهات محاسباتی: در دروس فیزیک، ریاضی و شیمی به دلیل حجم بالای محاسباتی که باید در زمان کوتاهی صورت بگیرد، احتمال خطا همیشه وجود دارد و مهم ترین مساله اشتباه نکردن نیست، بلکه اشتباهات مشابه را تکرار نکردن است و اشتباه نکردن در قدم بعد قرار می گیرد. برای به حداقل رساندن این خطا به شما پیشنهاد می کنم یک دفترچه تحت عنوان "دفترچه اشتباهات" تهیه کنید و بعد از تحلیل هر آزمون، دقیقاً و با جزئیات اشتباهات محاسباتی که در آن آزمون مرتکب شده‌اید را بنویسید. به عنوان مثال بنویسید "من در مبحث سینماتیک هنگام محاسبه سرعت لحظه‌ای، سرعت اولیه را لحاظ نکردم" 

بعد از انجام این کار، شما در آزمون‌های آینده و شب قبل از هر آزمون با مطالعه این دفترچه (که بیشتر از ده دقیقه وقتتان را نمی گیرد) نسبت به خطاهای قبلی خود حساسیت بیشتری پیدا می کنید و احتمال تکرار آن ها در روز آزمون تا حد مینیمم کاهش می یابد.


۳- اشتباهات علمی: این اشتباهات، خطاهایی هستند که دانشی که برای پاسخ به سوال نیاز است را به چالش می کشند. برای کاهش اشتباهات علمی باید ریشه یابی کرد. این اشتباهات می تواند ناشی از سطحی خواندن دروس، غلط یادگرفتن مطلب، ساده‌انگاری مبحث، فراموشی در روز آزمون، فراموشی به دلیل استرس و... باشد که پی بردن به آنها در هنگام تحلیل آزمون صورت می گیرد و پس از پیدا کردن ریشه اشتباه علمی می توان به رفع آن اقدام کرد. نویسنده :عرفان کهنسال (دانشجوی پزشکی شیراز)

تیم مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
1397/6/8 20:31:45
خیلی عالی
1397/6/9 11:18:25
خیلی مفید بود
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است