تحلیل آزمون 2

سلام. در ادامه صحبت قبلی درمورد تحلیل ازمون،در این قسمت به تحلیل ازمون در دروس عمومی می پردازیم.

در تحلیل ازمون باید یک دفتر تحلیل ازمون و بررسی ازمون اماده کنیم و نکات و سوالاتی که از لحاظ اموزشی و علمی" خوبن " رو در این دفتر بنویسیم.

خوب بودن سوال و نکات در نظر هرکس متفاوته و بنابراین باید اون چیزی که برای هرکس مهمه و از لحاظ اموزشی برای شخص، اموزنده و بارعلمی-اموزشی خوبی داره باید تو دفتر نوشته بشه که بعدا مورد استفاده قرار بگیره.

در تحلیل سوالات عمومی باید سوالات رو بصورت ویژه بررسی کنیم. چون هرکدام از این دروس ویژگی های منحصربفرد خود را دارند و تحلیل ازمون هر کدام با دیگری فرق دارد.

حالا در مورد تحلیل ازمون هردرس صحبت میکنیم.


ادبیات و زبان فارسی:

همانطور که میدونیم درس ادبیات در کنکور به موضوعاتی از قبیل قرابت معنایی،ارایه ها،املای واژه ها و معنای واژه ها، تاریخ ادبیات و زبان فارسی تقسیم میشه و در سوالات ادبیات باید سوالات هر موضوع رو جداگونه بررسی کنیم و نکاتی که در مورد هر سوال متوجه میشیم رو در صورتی که از لحاظ اموزشی و علمی قابل توجهه در دفترمون بنویسیم.


در قسمت قرابت معنایی چون این موضوع کاملا مفهمومیه فقط باید از سوالات به عنوان تمرین استفاده کنیم مگر اینکه نکته ای بصورت جامع در سوالات این موضوع استفاده بشه مثلا یک کلمه یا عبارت معنا و مفهوم خاصی داشته باشه ک میتونه مورد توجه قرار بگیره.

در قسمت آرایه ها نکاتی که در تشخیص ارایه ها قابل استفاده باشه و برجسته باشه میتونه ثبت بشه.

درقسمت املای واژه و معنای واژه و تاریخ ادبیات باید به نحوه طراحی سوال و چگونگی استفاده طراح از اطلاعات و تیپ سوالات مختلف این قسمت توجه کنیم.

در قسمت زبان فارسی سوالاتی که بارآموزشی خوبی دارن و میتونه نکته های خاص و ویژه رو داشته باشه باید ثبت بشه.


عربی:

درس عربی هم که در کنکور به موضوعاتی از قبیل قواعد،ترجمه،درک مطلب تقسیم میشود که در بررسی سوالات باید به

نکات زیر توجه کنیم:

در قسمت ترجمه که سهم زیادی از سوالات رو در کنکور به خودش اختصاص میده باید به نکات و فنون ترجم های که برای حل سوالات این قسمت در نظر گرفته میشه رو یاد بگیریم. این روش و راهکارها بدون نیاز به معنای کلمات عربی و با استفاده از قواعد به حل سوالات ترجمه عربی میپردازه که در صورت نیاز این روش و راهکارها رو در دفترمون ثبت کنیم.

در قسمت قواعد نیز باید به نحوه طراحی سوالات و چگونگی استفاده از قواعد توجه کنیم و در صورت نیاز اگرنکته ی خاصی ذکرشده بود رو بنویسیم.

در قسمت درک مطلب هم باید دانش خودمون رو در حل سوالات این قسمت افزایش بدهیم و نکاتی که بار اموزشی-علمی خوبی دارن رو یادداشت کنیم که بعدا مورد استفاده قرار بدیم.


زبان :

درس زبان انگلیسی هم مثل درس عربی به موضوعاتی مثل قواعد و واژگان (ترجمه ) و ردینگ و کلوز تست تقسیم میشه و در این درس هم باید مثل درس عربی عمل کنیم. فقط با این تفاوت که در قسمت واژگان درس زبان باید دایره لغات خودمون رو زیاد کنیم تا در این قسمت بتونیم سوالات رو حل کنیم.


دین و زندگی:

سوالات در درس دین و زندگی شامل آیات و متن درس و ترکیب این دو قسمت میشه :

درقسمت ایات باید به نکات مورد توجه در ایات و پیام ایات برای طراحان سوال و همچنین نحوه طراحی سوال از ایات درس دین و زندگی توجه کنیم.

در قسمت متن درس نیز باید به نحوه طراحی سوالات و چگونگی استفاده از این قسمت در طرح سوالات توجه کنیم.

در قسمت اخر نیز باید به چگونگی ارتباط ایات و متن درس توجه کنیم و بتونیم از این راه به الگوهای طرح سوالات ترکیبی و چگونگی ارتباط این دوقسمت با هم توجه کنیم.


با انجام هر مرحله در هر درس مابه یک گنجینه اطلاعاتی خیلی خوب در دروس عمومی دست پیدا میکنیم که میتونیم قبل از هرازمون این گنجینه اطلاعاتی رو مرور کنیم و از نکات ثبت شده در دفتر تحلیل ازمون برای ازمون پیشرو استفاده کنیم.نویسنده : میلادباقری (دانشجوی پزشکی شیراز)

تیم مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است