چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

تمرکز حواس در هرکاری از جمله درس خواندن از ضروریات است. بدین صورت ک تمام قوای حسی و فکری متمرکز شده و امر یادگیری بدرستی صورت میگیرد. حواس پرتی و عدم تمرکز به هر دلیلی میتواند ایجاد شود ک باید شناسایی شده و با آنها مقابله کنیم.در زیر چند راهکار موثر در افزایش تمرکز ذکر شده:


🔹برای تمامی فعالیت های روزانه خود برنامه ریزی کنید، چه درسی و چه غیر درسی، و به آن پایبند باشید. حتی برای فکر کردن و تخیل خود هم ساعتی را اختصاص دهید؛ اینطوری هروقت فکر مزاحنی به سراغتان آمد به خودتان قول دهید که در ساعت مقرر به آن خواهید پرداخت و از آن گذر کنید.


🔹هنگام مطالعه کاغذی کنار دستتان قرار دهید وفکرهای مزاحمتان را روی برگه بنویسید تا بعدا به آنها در تایم مقرر فکر کنید.


🔹زمان مطالعه را بدرستی انتخاب کنید؛ مثلا عده ای شب ها و عده ای روزها کارآیی بهتری برای مطالعه دارند، درنتیجه متناسب با ماکزیمم کارآیی خود برنامه بچینید.


🔹سعی کنید مکان مطالعه ثابتی برای خود انتخاب کنید تا پس از مدتی با قرار گرفتن در آن فضا حس درس خواندنخودبخود در شما ایجلد شود؛ همیشه در محیط منظم و مرتب درس بخوانید، اینکار به آرامش و نظم فکری شما کمک میکند.


🔹تندخوانی کنید؛ زمانیکه تندخوانی میکنید درواقع به مغز مجال نمیدهید که علاوه بر پردازش کلمات پیش رو به چیز دیگری بپردازد. درواقع با اینکار سر مغز را شلوغ میکنید تا وقت نکند به افکار مزاحم بپردازد.


🔹زیر مطالب مهم خط بکشید.


🔹یادداشت برداری کنید؛ در موقع یادداشت برداری حواس بیشتری درگیر میشود و مغز فرصت نمیکند به افکار مزاحم بپردازد.


🔹گاهی بلند بلند درس بخوانید. این کارهم با درگیر حواس بیشتر تمرکز را بالا میبرد.البته این کار را دائم انجام ندهید چون انرژی زیادی مصرف شده و ساعات درس خواندن شما به دنبال آن کاهش می یابد.


🔹سعی کنید در هنگام مطالعه هدف خاصی مشخص کنید و به آن دست یابید؛ مثلا به خود بگویید تا این فصل از زیست را تمام نکرده باشم استراحت نمیکنم.


🔹در برنامه درسی حود تنوع داشته باشید؛ مثلا یک روز تمام یا ساعات طولانی را به یک درس تنها اختصاص ندهید. بهتر است برنامه بصورت یک درمیان اختصاصی و عمومی باشد.


🔹در زمان استراحت خود واقعا استراحت کنید و به درس و برنامه های درسی فکر نکنید. اینطوری  کمتر دچار خستگی و به دنبال آن حواس پرتی می شوید


نویسنده : زهرا قهرمانی ( دانشجوی پزشکی شیراز )

بخش مشاوره ماز  

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است