متود های تقویت حافظه


پایه ی استفاده از این روش ها خلاقیت و علاقه خود دانش اموز است.جالب است بدانید در اکثر تکنیک های تقویت حافظه "قوه تخیل" و "طنزپردازی" تاثیر بالایی دارند پس از این دو غافل نشوید؛دلیل تاکید ما بر این موارد این است که هر چه ایده بیشتر زاییده ی ذهن خودِ فرد باشد مدت زمان بیشتری در آن می ماند.بهتر است بر اساس مطلبی که قصد حفظ کردن انرا دارید روش مناسب را انتخاب کنید.

(مثال ها صرفا برای اشنایی بیشتر اورده شدند و برای حفظ کردن مطالب موردنظرتان خلاقیت خودتان را می طلبد.)

زنجیره کلمات:

فرض کنید به شما تعدادی کلمه داده شده است و بایستی انها را حفظ کنید برای مثال:

-در متن کتاب نوشته شده شبکیه از سلول های استوانه ای و مخروطی تشکیل شده است سه کلمه اصلی این جمله شبکیه ،استوانه و مخروطی هست میتوانیم این سه تا کلمه را با داستانی زنجیروار به هم وصل کنیم مثلا از "پنجره شبکه شبکه"(یاداور شبکیه) اتاقتان دارید به باغ کاج های "مخروطی"بیرون نگاه میکنید و یک منبع اب "استوانه ای" بزرگ که در باغ جا گرفته.

❗توجه کنید این تکنیک محدودیتی ندارد مثلا اگر 10 کلمه یا 15 کلمه میخواهید حفظ کنید به همین روش کافیست که انها را بهم مرتبط کنید


تکنیک memory palace :

برای استفاده از این تکنیک

✅  در قدم اول بایستی یک محل را به عنوان "فضای ِ داستان سازی" خود انتخاب کنید مثلا خانه یا اتاق شما و.. مکانی که بیشترین اشنایی را با فضای ان داشته باشید،

✅در قدم دوم باید سعی کنید تمام جزییات فضا را به خاطر بسپارید مثلا با در نظر گرفتن خانه از درِ ورودی گرفته تا تابلویی که سمت راست راهرو به دیوار وصل شده ،

✅در قدم سوم چیزی را که قصد حفظ کردن ان دارید وارد داستان کنید

خب حالا شروع میکنیم فرض کنید یه لیست خرید دارید که میخاهید به خاطر بسپارید گوشت و تخم مرغ و... 

همین که وارد خانه تان می شوید و میخواهید دمپایی روفرشی صورتی تان را بپوشید(یا آبی برای اقایون ) یه تیکه گوشت را می بینید که دست و انگشت درآورده و دارد پاهای شما را لمس می کند(نویسنده دیشب فیلم ترسناک دیده) بعد وارد راهرو می شوید و می بینید عکس خانوادگی شوهرتان که روی دیوار بوده به صورت خیلی اتفاقی مورد اصابت ضربه تخم مرغ قرار گرفته و خیلییی اتفاقی تر صورت خواهر شوهرتون به تخم مرغ مزین شده از اونجایی که تابلو واقعا بوی بدی می دهد و نمیتوان انرا تمیز کرد باید به سطل زباله منتقل شود .

این داستانی که گفته شد صرفا برای این بود که با قسمت طنز داستان اشنا شوید و بیشتر در ذهنتان نقش ببندد

از این تکنیک میتوان برای حفظ کردن بیماری ها و یا خصوصیات قارچ ها استفاده کرد مثلا خانه تان را تبدیل به یک مرکز مراقبت از بیماران خاص کنید یا یک ازمایشگاه!

سرحروف سازی:

فکر کنم با این تکنیک بیشتر از همه اشنایی داشته باشید اجازه دهید با یک مثال توضیح دهم 

عوارض بیماری هپاتیت شامل زردی، تب، بالا رفتنِ انزیم های کبدی، خستگی و بزرگ شدن کبد هست حروف اول این کلمات "ز"،"ت"،"ب"،"خ"،"ب" هست که اگر بخواهیم همینجوری پشت سر هم وصلشان کنیم " زت بخب" می شود که هم تلفظ سختی دارد و هم واقعا در ذهن نمی ماند چه رسد به اینکه کمک کند به یاداوری کلمات اصلی ولی با کمی دقت می شود اینها را به صورت" بخت بز" هم نوشت و واقعا چه بخت بزی داشته کسی که به هپاتیت مبتلا شده. :(

فلش کارت: به جرات میتوان گفت بهترین روش برای حفظ کردن های طولانی مدته . 

نوشتن کلمات عربی و زبان و ادبیات  در یک طرف و معنی ان ها در پشت برگه های کوچک ک شب ها قبل از خواب میتوان ان ها را حفظ و مرور کرد و هم در "زمان های مُرده شما" مثلا وقت هایی ک سوار ماشین هستید یا اوقاتی از مدرسه که وقتتان ازاد است.

 در پایان میخوام بگم که این روش ها برای اشنایی بیشتره و همه چی بستگی به خود شما عزیزان داره به اندازه هر نفر تکنیک و راه جدید هست برای حفظ کردن و خواندن مطالب پس از استعدادهای خودتان غافل نشوید و نهایت استفاده از خلاقیتتان را بکنید.نویسنده : زهرا بیات (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز  

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است