برنامه ریزی

برنامه ریزی

فقط افرادی که ذهن با برنامه دارند موفق می شوند!!

حتما تا کنون به این نکته بسیار مهم پی برده اید که برای انجام هر کاری نخستین قدم برنامه ریزی برای انجام آن کار است!

در زیر  به طور مقدماتی به نحوه برنامه ریزی می پردازیم و چند نکته که بیش از بقیه حائز اهمیت هستند، برررسی می کنیم!

اولین قدم برنامه ریزی مشخص کردن هدف است.فرض کنیم امروز روزی است که ازمون برگزار شده،و شما می خواهید برای ازمون بعد خود هدف گذاری کنید.ابتدا میزان ساعت موردنیاز برای مطالعه هر درس را مشخص کنید، مثلا میزان زمان مورد نیاز برای مطالعه کامل زیست شناسی مبحث ازمون اینده 24 ساعت است و به همیت ترتیب مقدار تقریبی برای هر مبحث را مشخص می کنیم و بر فرض به عددی حدود110 ساعت برای مطالعه کامل مطالب ازمون می رسیم! حال اگر میزان مطالعه ما در12 روز کم تراز 110 ساعت است اولویت بندی می کنیم و اولویت با درس های با ضریب بالاتر است.سپس  به سراغ چینش برنامه می رویم!و روز مطالعاتی خود را به بازه های زمانی کوچک تری تقسیم کنید،مثلا بازه های دوساعته! سپس برای هر درس تعداد بازه های مورد نیاز را مشخص کنید بر طبق فرضی که کردیم برای زیستشناسی 12 بازه نیاز داریم وحال 12بازه زیست شناسی را در 12 روزی که بازه بندی کردیم می چینیم!

چند توصیه:

1. برای تعیین زمان مورد نیاز برای هر درس کمی بدبین! باشید و میزان مرد  نیاز را کمی بیشتر از فکر خود در نظر بگیرید،مثلا برای زیست20 ساعت نیازاست ولی 24 ساعت زمان می گذاریم.

2. به برنامه خود پایبند باشید،برنامه شما می تواند تغییر کند مثلا جای زیست یک روز ریاضی بخوانید ولی در اینده جای ریاضی زیست بخوانید.

3. زمانهایی که انرژی بیشتری دارید به مبحث های سخت تر اختصاص دهید.

4. تعادل بین دروس عمومی و اختصاصی را رعایت کنید و در روز حداقل یک بازه درس عمومی مطالعه کنید.

5. در مطالعه درس های حفظی بین زمان مطالعه و تست زنی فاصله یک روزه بگذارید.

6. زمانهایی بین هر بازه درس خواندن خود در نظر بگیرید ولی دقت کنید به غیر از استراحت نیم روز حداکثر زمان استراحت بیشتر از 30 دقیقه نباشد.

7. اگر دقت کرده باشید از 13 روز زمان موجود12 روز را به مطالعه پرداختیم ان یک روز باقی مانده جمع بندی است که نقش به سزایی درتعیین تراز ما دارد و در اینده بیشتر به ان خواهیم پرداخت.با ارزوی مو فقیت روز افزون شما عزیزان


نویسند: نویسندگان:  محمدطاهر علعلی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است