برنامه ریزی
فقط افرادی که ذهن با برنامه دارند موفق می شوند!!

حتما تاکنون به این نکته بسیار مهم پی برده اید که برای انجام هر کاری، نخستین قدم برنامه ریزی برای انجام آن کار است!

در زیر  به طور مقدماتی به نحوه برنامه ریزی می پردازیم و چند نکته که بیش از بقیه حائز اهمیت هستند را برررسی می کنیم!

اولین قدم در برنامه ریزی، مشخص کردن هدف است.فرض کنیم امروز روزی است که آزمون برگزار شده و شما می خواهید برای آزمون بعد خود هدف گذاری کنید. ابتدا میزان ساعت مورد نیاز برای مطالعه هر درس را مشخص کنید، مثلا میزان زمان مورد نیاز برای مطالعه کامل زیست شناسی مبحث آزمون آینده 24 ساعت است و به همیت ترتیب مقدار تقریبی برای هر مبحث را مشخص می کنیم و بر فرض به عددی حدود 110 ساعت برای مطالعه کامل مطالب آزمون می رسیم! حال اگر میزان مطالعه ما در 12 روز کمتر از 110 ساعت است، اولویت بندی می کنیم و اولویت با درس های با ضریب بالاتر است. سپس به سراغ چینش برنامه می رویم و روز مطالعاتی خود را به بازه های زمانی کوچک تری تقسیم می کنیم، مثلا بازه های دو ساعته! سپس برای هر درس تعداد بازه های مورد نیاز را مشخص کنید. بر طبق فرضی که کردیم برای زیست شناسی 12 بازه نیاز داریم و حال 12بازه زیست شناسی را در 12 روزی که بازه بندی کردیم می چینیم!

چند توصیه:

1. برای تعیین زمان مورد نیاز برای هر درس کمی بدبین! باشید و میزان مورد نیاز را کمی بیشتر از فکر خود در نظر بگیرید، مثلا برای زیست 20 ساعت نیاز است ولی 24 ساعت زمان می گذاریم.

2. به برنامه خود پایبند باشید، برنامه شما می تواند تغییر کند. مثلا جای زیست یک روز ریاضی بخوانید ولی در آینده جای ریاضی زیست بخوانید.

3. زمان هایی که انرژی بیشتری دارید به مبحث های سخت تر اختصاص دهید.

4. تعادل بین دروس عمومی و اختصاصی را رعایت کنید و در روز حداقل یک بازه درس عمومی مطالعه کنید.

5. در مطالعه درس های حفظی بین زمان مطالعه و تست زنی فاصله یک روزه بگذارید.

6. زمان هایی بین هر بازه درس خواندن خود در نظر بگیرید ولی دقت کنید به غیر از استراحت نیم روز، حداکثر زمان استراحت بیشتر از 30 دقیقه نباشد.

7. اگر دقت کرده باشید از 13 روز زمان موجود 12 روز را به مطالعه پرداختیم؛ آن یک روز باقی مانده جمع بندی است که نقش به سزایی درتعیین تراز ما دارد و در آینده بیشتر به آن خواهیم پرداخت.


نویسنه: محمدطاهر علعلی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است