چگونه با لذت بیشتری درس بخوانیم؟
🔅 برای موفقیت در هر کاری، علاقه و لذت بردن از آن مهم و ضروری است. باید از درس خواندن لذت ببریم؛ در این صورت انگیزه‌ی ما افزایش خواهد یافت و ساعات مطالعه‌مان‌ زیاد خواهد شد. همین امر باعث می‌شود به مطالعه عادت کنیم و دیگر به آن به عنوان یک کار آزاردهنده و رنج‌آور نگاه نکنیم. با توجه به اهمیت موضوع، راهکارهایی به شما پیشنهاد می‌کنیم که سبب می‌شود هنگام مطالعه لذت ببرید و خیلی راحت به درس خواندن حتی در ساعات طولانی عادت کنید.

🔅 اولین اقدام برای لذت مطالعه، تغییر زاویه دید و تغییر نگرش نسبت به درس خواندن است. بسیاری از افراد فکر می کنند که زندگی تنها متشکل از لحظه هایی است که در حال تفریح هستند. لحظاتی که در سفرند، در کنار خانواده اند، در کنار دوستانشان اند و.. اما زندگی لذت بردن از تک تک لحظه هاست. بعضی از روز ها ممکن است شاد باشید و بعضی روزها غمگین، بعضی از روز ها در کنار خانواده تان هستید و بعضی روزها در درس خواندن برای امتحان، همه این لحظات در کنار هم زندگی شما را می سازد.

🔅در فواصل و بازه‌های زمانی کوتاه و مناسب مطالعه کنید: سعی کنید از مطالعه کردن در یک بازه‌ی طولانی‌مدت و بدون وقفه خودداری کنید. علاوه بر این‌که درصد یادگیری و توانایی ذهنی‌تان پس از 45 الی 70 دقیقه مطالعه‌ی مداوم به طور محسوس کاهش می‌یابد، سبب می‌شود از درس خواندن دلزده شوید.

🔅با نظم و و مرحله به مرحله پیش بروید: در زمان درس خواندن ابتدا درک کلی از مطلب داشته باشید؛ سپس وارد جزئیات شوید. با این روش امکان موفقیت شما بیش‌تر می‌شود.

🔅هنگام نیاز به اندازه‌ی کافی استراحت کنید.

🔅محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید: فراهم کردن محیط مناسب برای درس خواندن را در اولویت قرار دهید. به طور مثال اگر به سکوت احتیاج دارید، تمام سعی‌تان را برای ایجاد یک مکان دور از سروصدا برای درس خواندن به کار بگیرید.

🔅هدف داشته باشید و همیشه آن را در مقابل خود ببینید: یکی از دلایل اصلی که باعث می‌شود افراد برای رسیدن به اهداف خود تلاش کافی نداشته باشند، این است که معمولاً آن را دست‌نیافتنی می‌پندارند. در صورتی که با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح می‌توان به همه‌ی اهداف خود دست یافت.

🔅برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید: درس خواندن را به عادت تبدیل کنید. عموماً اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه‌ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است. مثلاً در دفتر یادداشت خود بنویسید: 2 تا 4 بعدازظهر، درس خواندن.

نویسنده: علیرضا محبی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز


دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است