پنج مهارت ویژه دوران جمع بندی

1- مهارت شفاف اندیشیدن
وقتی می دانید چه کارهایی را نباید انجام دهید، تمرکز شما بر روی کارهایی که باید انجام دهید مضاعف می شود. به عبارتی تسلط به دانسته ها و نادانسته ها باعث می شود ذهن شما طبقه بندی شده و سرعت پردازش آن افزایش یابد. بررسی نتایج گذشته و تحلیل نتایج دوران جمع بندی کمک می کند بتوانید برخی تصمیمات را قبل از آزمون بگیرید.


2- مهارت تشخیص سؤالات هنگام آزمون
برای گرفتن تصمیم درست باید انتخابگر باشید و کارها و سؤالاتی را انتخاب کنید که با زحمت کمتر بیشترین نتیجه و نمره را عاید شما نمایند. برای اندازه گیری قدرت تشخیصتان می توانید در زمان های استراحت درجه دشواری سؤالات را از نگاه خود با (+ - ×) علامت دار کنید. پس از پاسخگویی مشخص می شود که تشخیص درجه دشواری شما چند درصد است. اجرای تکنیک ضربدر منفی هنگام آزمون دادن نیز یکی از نشانه های انتخابگری شماست (قدرت نه گفتن) که به تصمیم های بهتر و کاهش تعداد غلط ها منجر می شود.


3- مهارت حل مسئله
یکی از تعریف های حل مسئله، اندیشیدن در لحظه عمل است. فکر کردن در شرایط معمولی و شرایط سخت دو مکانیسم متفاوت دارد. در شرایط معمولی قدرت انتخاب دارید ولی در شرایط سخت باید بهترین کار را انجام دهید. برای رسیدن به این مهارت باید خود را در مقابل عمل انجام شده قرار دهید و در مورد نحوه تفکر خود بنویسید تا مشکلات را از زبان خودتان بشنوید و در صدد حل آن ها برآیید. اندیشه های شما در لحظه عمل بسیار ناب هستند. آزمون های سه روز یکبار این فرصت را به شما می دهند که با نوشتن افکار قبل و بعد از اجرای آزمون علاوه بر ایجاد آرامش، راه حل های جدیدی نیز بیابید.


4- مهارت ایجاد تعادل میان دقت و سرعت
با برنامه ریزی در فاصله های کوتاه سه روز یکبار، سرعت عمل و تمرکز شما توأمان افزایش می یابد. اینکه تمام دروس را در برنامه سه روزه می گنجانید سرعت شما و تکرار آزمون دادن در هر سه روز دقت شما را افزایش می دهد. این مهارت با وقت کم نیاوردن و نسبت تعداد تست های صحیح به غلط اندازه گیری می شود.


5- مهارت آزمون دادن
آزمون دادن علاوه بر سنجش، دو مزیت مهم دیگر نیز دارد: 1- انسجام مطالب و در عین حال عمیق شدن یادگیری 2- ایجاد نگرش کل به جزء: با هر بار آزمون دادن یک نگاه کلی پیدا می کنید که با تحلیل آزمون می توانید وارد جزئیات شوید. وقتی شما می دانید به دنبال چه هدفی هستید، این مهارت چگونگی بدست آوردن هدف را تبیین می کند. هدفگذاری قبل از آزمون، تکنیک های مدیریت زمان، مارک دار کردن سؤالات حین آزمون، خودنگاری قبل و بعد از آزمون باعث می شود در هر آزمون نسبت به آزمون قبلی مهارت بیشتری یابید.علیرضا محبی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است