چرتکه ها را کنار بگذارید!

در دورانی هستیم که بسیاری از داوطلبان فکر و ذکر شان این شده است که با این میانگین درصد هایم در آزمون های جامع، چه رتبه ای در کنکور پارسال کسب می کردم. آیا این رتبه و رشته امسال نیز قابل دسترس است یا خیر؟


دوستان عزیز مطلب مهمی که در این نرم افزارهای تخمین رتبه و یا توسط مشاوران مغفول واقع می شود، قوانین و اساسنامه های یک شبه ی سازمان سنجش است.
بدانید و آگاه باشید که تا زمان پخش دفترچه ی انتخاب رشته ی سازمان سنجش (یعنی بعد از اعلام رتبه های کنکور) هیچ فردی از ظرفیت دانشگاه ها و نحوه ی پذیرش رشته ها اطلاعی ندارد و متاسفانه در چند سال اخیر تغییرات مهمی در این قوانین ایجاد شد.


به طور مثال: در سال 96 طبق قانون در رشته های پزشکی و دندان پزشکی، سهم هر جنس (مرد یا زن) در ورودی های هر دانشگاه برابر 50% بود، یعنی اگر دانشگاه شهید بهشتی 100 نفر دانشجوی پزشکی می گرفت، اجباراً 50 نفر پسر و 50 نفر دختر بودند. اما در سال 97 به یکباره این قانون طبق دفترچه انتخاب رشته تغییر کرد و سهم قطعی هر جنس 40% شد و 20% باقی مانده به صورت رقابتی (بدون درنظر گرفتن جنسیت) پر شد.


یک مثال عینی: پسری از منطقه 1 در کنکور سراسری 96 با رتبه منطقه 71 پزشکی دانشگاه ایران قبول شد (در دانشگاه تهران و نیمسال اول و دوم بهشتی پذیرفته نشد)
پسری از منطقه 1 در کنکور سراسری 97 با رتبه منطقه 105 پزشکی نیمسال اول دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد!
چه بسا در سال 98 به یکباره پسری با همین شرایط و رتبه در دانشگاه اصفهان قبول شود!


پس تمرکزتان فقط روی کارتان باشد و بهترین عملکرد ممکن را از خود در کنکور امسال به جای بگذارید و امیدتان فقط به خداوند باشد و نه نرم افزار های پیشگویی رتبه! :)نگارنده: علیرضا سرداری پور (دانشجوی پزشکی شهید بهشتی تهران)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
1398/3/11 0:30:46
عالی بود. میشه بیشتر در این باره مطلب بنویسید
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است