اتلاف وقت در آزمون

یکی از مواردی که به شدت روی روند آزمون اثر می گذارد و تفاوت معناداری بین دانش آموزان ایجاد می کند، نحوه ی کنترل وقت و صرفه جویی در زمان برای هر سوال در آزمون هاست. این که نتوانید در زمان مورد نظر برای هر درس آن بخش را به پایان برسانید، مطمئناً ایجاد استرس می کند و روی بقیه ی آزمون اثر منفی می گذارد. پس به خاطر سپردن چند نکته ی ساده به شما کمک می کند که بهتر زمان خود را در آزمون مدیریت کنید و نتیجه ی بهتری از آزمون بگیرید.


مهمترین مشکل اکثر بچه ها، رد نکردن و خالی نگذاشتن سوال است. دانش آموزان می ترسند که اگر سوالی را جا بگذارند، در نهایت فرصت نمی کنند بازگردند و سوال را پاسخ دهند. بنابراین حتی در سوالاتی که ممکن است راه حلی برای آن نداشته باشند، چند دقیقه را با فکر کردن و حل مسائل اشتباه هدر می دهند. نکته ای که فراموش شده است، این است که اگرچه ممکن است شما این سوال را بعد از چند دقیقه ی اضافه پاسخ دهید ولی در این مدت، زمان مورد نیاز برای حل چندین سوال آسان پیش رو را از دست داده اید. در هر آزمون، همانطور که تا الان متوجه شده اید، در کنار سوالات دشوار، سوالات آسانی هم وجود دارند که به سرعت می توان به آن ها پاسخ صحیح داد. در نتیجه اگر به سوالی برخوردید که فکر می کنید جوابش را نمی دانید و یا حل کردن آن، وقت زیادی از شما می گیرد، با خیال راحت آن را رها کرده و به حل بقیه ی سوالات بپردازید. اگر به این صورت عمل کنید، زمانی که در سوالات ساده ذخیره می کنید را می توانید به سوالات دشوار بدهید و در انتهای هر درس، به عقب بازگشته و سوالاتی را که رها کرده اید، پاسخ دهید. این گونه شما از تمام وقت خود به بهترین شکل برای حل سوالات استفاده می کنید و اتلاف وقت را به حداقل می رسانید.


نکته ی دیگری که بعضی دانش آموزان را با مشکل مواجه می کند، حواس پرتی سر آزمون است که ممکن است برای چند دقیقه وقتشان را تلف کرده و همچنین زمانی هم صرف بازگشت توجه و تمرکزشان شود. باید تمرین کنید گه کمترین توجهی به محیط اطراف خود سر جلسه ی آزمون نداشته باشید و تمام تمرکز خود را روی آزمون و سوالات بگذارید. همچنین هوشیار و مراقب باشید که اگر ناگهان دچار حواس پرتی شدید و فکرتان درگیر چیز دیگری به جز سوالات آزمون شد، سریعاً ذهن خود را متمرکز کرده و تمام افکار اضافی را برای بعد از آزمون بگذارید.


تنظیم وقت و هدر ندادن آن تا حد بسیار زیادی به تمرکز و توجه در آزمون بستگی دارد که این مسئله را هم به مرور می توان در آزمون های آزمایشی تمرین کرد. مطمئناً با رعایت نکات ذکر شده و اراده و تصمیم برای حل مشکل تنظیم وقت، می توانید تا کنکور این مشکل را هم حل کرده و سر جلسه ی کنکور با تمرکز کامل نتیجه ی زحمات خود را بگیرید.نگارنده: محمدرضا یوسفی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است