نحوه طرح سوالات شیمی کنکور

این روزا خیلی درباره‌ی نحوه طرح سوالات شیمی کنکور از ما سوال می‌کنید و این موضوع به یه فکر اساسی برای بعضی از بچه‌ها تبدیل شده! 


خب می‌دونید که از طرف سازمان سنجش اعلام شده سوالات شیمی کنکور ۹۸ شامل دو گروه می‌شه:
سوالات اختصاصی نظام قدیم یا سوالات اختصاصی نظام جدید از مباحث غیرمشترک
سوالات همسان، از مباحث مشترک بین نظام قدیم و نظام جدید


مثلا مباحثی مثل اسمز، قانون گازها و پلیمرهای تراکمی و افزایشی، از جمله مباحث اختصاصی نظام جدیدن که سوالاتشون فقط برای بچه‌های دوازدهمی مطرح میشه. در نقطه مقابل، مباحثی مثل بافرها، قانون سرعت و غلظت مولال، از جمله مباحث اختصاصی نظام قدیمن که سوالاتشون فقط برای بچه‌های نظام قدیم مطرح میشه. از طرفی، مباحثی مثل تعادل، pH، بازده درصدی واکنش و قانون هس، از جمله مباحث مشترک بین نظام قدیم و نظام جدیدن که سوالات یکسانی از این مباحث برای هر دو گروه طرح می‌شه.


خب بریم سراغ تحلیل این دو دسته از سوالات کنکور! احتمالا در چنین شرایطی، به منظور حفظ تعادل و رعایت عدالت بین دو نظام آموزشی، سازمان سنجش سعی می‌کنه حداکثر تعداد سوالات ممکن رو از مباحث مشترک بین دو نظام آموزشی طرح کنه تا بیشترین تعداد ممکن از سوالای شیمی کنکور برای هر دو گروه از بچه‌ها یکسان بشه. به همین خاطر، ما به بچه‌ها توصیه می‌کنیم توی دوران جمعبندی، توجه ویژه‌تری به مباحث مشترک بین نظام قدیم و نظام جدید داشته باشن و این گروه از مطالب رو خیلی با دقت‌تر بخونن. البته، این اصلا به معنی غافل شدن از مباحث غیر مشترک نیستا. مسلما برای زدن یک درصد خفن، باید تسلط خوبی روی همه مباحث داشته باشید.


و اما یه نکته‌ی دیگه! احتمالا شنیدین که سوالات شیمی کنکور ۹۷ و به خصوص مسائل مطرح شده در این آزمون، خیلی ترکیبی بودن و در تعداد زیادی از سوالات، بخش‌های مختلف شیمی با هم مخلوط شده بودن. خب احتمال میره که تعداد زیادی از سوالات شیمی کنکور امسال هم ترکیبی باشن تا طراحان کنکور، بتونن بچه‌ها رو بیشتر به چالش بکشن؛ پس الان که دیگه کل شیمی رو خوندین، باید دیگه خودتونو برای حل کردن این سوالا آماده کنین! حتما می‌دونید که دو تا از بهترین منابع برای تمرین روی سوالات شیمی، کتاب حل مسائل شیمی خیلی سبز و کتاب نردبام شیمی خیلی‌سبز هستن که توسط دپارتمان شیمی ماز تالیف شدن


البته همونطور که گفتیم، این صحبتا پیش‌بینی هستن و فقط برای این مطرح می‌شن که بچه‌ها بتونن دید بهتری نسبت به کنکورشون پیدا کنن


نگارنده: دکتر فرشاد هادیان‌فرد (مسئول دپارتمان شیمی ماز و مولف کتاب‌های شیمی در انتشارات خیلی سبز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
1398/1/26 22:31:29
مااااااااااز بهترینه
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است