چگونه انگیزه‌ی خود را تقویت کنیم!

آیا تاکنون تصمیمی گرفته‌اید که نتوانید انجام دهید؟ تاکنون کاری را شروع کرده‌اید که بعد از مدتی برخلاف میلتان آن را رها کرده باشید؟ مسلما چنین اتفاقی برای همه‌ی ما رخ داده است. اما تاکنون فکر کرده‌اید که چرا این مشکلات برایتان پیش می‌آید؟

یکی از مهمترین دلایل خسته شدن از مطالعه و رها کردن برنامه‌ی درسی، به انگیزه‌ی افراد مربوط می‌شود. اگر از من بپرسید می‌گویم که انگیزه ، موتور محرک هر فرد است که با شتاب دادن به ماشینِ پشتکار؛ افراد را به هدفشان می‌رساند.

حال که به اهمیت انگیزه پی‌بردیم، بیایید قدم‌هایی جهت افزایش و تقویت آن برداریم:

قدم اول: بدانید که از تحصیل چه می‌خواهید

یکی از اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مراحل برای افزایش انگیزه و روشن نگه داشتنِ آتش اشتیاق این است که دقیقا بدانید می‌خواهید به چه هدفی برسید؟ دوست دارید در آینده چه رشته‌ای را ادامه دهید؟ کدام شغل را می‌پسندید؟ سوال‌هایی که طرحشان آسان ولی پاسخ به آن‌ها بسیار دشوار است. شاید هرگز نتوانید به پاسخ مطمئنی برای این سوالات دست یابید ولی هرچه تکلیفتان با خودتان روشن‌تر باشد و مسیری که می‌خواهید بروید مشخص‌تر باشد، کارتان آسان‌تر و اشتیاق و انگیزه‌تان بیشتر می‌شود.

مثلا در مورد خودم زمانی فرا رسید که با اطمینان گفتم «من عاشق علوم زیستی هستم. پزشکی رشته‌ای است که هم دروسش را دوست دارم و هم شغل خوبی دارد، پس می‌خواهم به این رشته برسم. حال چون تحصیل در دانشگاه‌های برتر کشور می‌تواند از من پزشک بهتری بسازد، دوست دارم برای قبولی در دانشگاه‌های خوب پزشکی تلاش کنم». همین چند جمله که حاصل مدتها فکر کردن بود، راه را برایم روشن کرد.

شما هم علاقه‌هایتان را موشکافانه بررسی کنید، آینده‌ی شغلی خود را در نظر بگیرید و هر چقدر لازم است برای این کار وقت بگذارید. اگر لازم است افکارتان را روی کاغذ بنویسید تا همواره در دسترستان باشد. در آخر نتیجه‌ی افکارتان باید در حد چند جمله،کاملا مشخص و به دور از ابهام باشد.

قبل از این کار، شما در دریای خروشانِ زندگی سوار بر قایقی، گم شده اید! به خودتان اتکا کنید و مشخص کنید در زندگیتان به کجا می‌خواهید بروید. حال که شما مسیر رسیدن به ساحلِ آرزوهایتان را مشخص کردید، آتش اشتیاق و انگیزه روشن‌تر از همیشه درونتان می‌سوزد و قوی‌تر از همیشه به سمت اهدافتان پارو می‌زنید.

قدم دوم: به خودتان جایزه دهید

یکی از کارهایی که می‌توانید برای پیروی مداوم از برنامه‌ها و افزایش انگیزه‌تان انجام دهید، جایزه دادن به خودتان است. فیدبک‌های مثبت به طور معمول در طول مسیر وجود دارند. مثلا به صورت ناخودآگاه هر وقت عملکرد شما در امتحانی عالی باشد، درست مانند دریافت یک جایزه، انگیزه شما بیشتر و تلاشتان مضاعف می‌شود.

برای خود جایزه‌هایی تعیین کنید که در صورت عمل کردن به برنامه‌ی درسی یا رسیدن به نتیجه‌ی مطلوبتان، به شما تعلق گیرد. مثلا با خود بگویید "اگر تا شب توانستم به خوبی بر مبحث شجره‌نامه و تست‌هایش مسلط شوم، شب فیلم مورد علاقه‌ام را می‌بینم". این جایزه‌ها می‌تواند برای افراد مختلف بسیار متفاوت و منحصر به فرد باشد، چیزهایی مانند خوردن غذای مورد علاقه، بیرون رفتنِ آخر هفته با دوستان، دیدن قسمتی از سریال مورد علاقه‌تان و یا انجام هر کار دیگری که از آن لذت می برید.

جایزه در نظر گرفتن برای خودتان، انگیزه‌ی شما را دوچندان می‌کند و باعث می‌شود که کارهایتان را پرقدرت‌تر از همیشه انجام ‌دهید. فقط دقت داشته باشید که در استفاده از این جوایز زیاده ‌روی نکنید و زمانی از آن‌ها بهره ببرید که حس می‌کنید انرژی و انگیزه‌ی همیشگیتان را ندارید و کمی خسته شده اید.

جمع بندی

قدم‌های بسیار بیشتری نیز وجود دارد که باید آن‌ها را درون خودتان بیابید. یادتان باشد که مسیر مهمی از زندگیتان را طی می‌کنید و افرادِ بی انگیزه، توان کافی برای جنگیدن تا آخرین لحظه را ندارند. درست مثل کُشتی گیری که در آخرین لحظات مسابقه آنقدر نفسش بریده است که به راحتی ضربه فنی می‌شود! همیشه روحیه و انگیزه‌ی خود را با هر روشی که می‌دانید بالا نگه دارید  و تا آخرین لحظه برای آنچه می‌خواهید و لیاقتش را دارید، تلاش کنید.


 

نویسنده: سیّد امیررضا محمّدی (دانشجوی پزشکی شیراز)

بخش مشاوره ماز

دیدگاه های خوانندگان
یک دیدگاه در مورد این مطلب بنویسید
تمام خبر ها

گروه آموزشی ماز

اینستاگرامآپاراتlogo-samandehi

کلیه حقوق این وب سایت برای گروه آموزشی ماز محفوظ است